Budowa palety jest niezwykle prosta. Jest to jej niewątpliwa zaleta, która uczyniła z niej jeden z najbardziej uniwersalnych i praktycznych nośników wykorzystywanych w łańcuchach spedycyjnych na całym świecie. Jednak nie mogłaby istnieć bez wózków widłowych. Dlatego te dwa urządzenia nie mogą bez siebie istnieć.
Prosta budowa, ale solidna jakość
Aby zapewnić sprawny i płynny transport, paleta wymiary musi mieć ściśle określone. Regulują to specjalne normy europejskie. Każda składa się z desek, belek lub tzw. wzdłużnic oraz wsporników (klocków). Elementy te łączone są przy pomocy wkrętów i gwoździ, które również muszą posiadać odpowiednią długość i szerokość. Wymiar europalety zależy więc od szerokości i grubości każdego komponentu. Nie może między nimi dochodzić do nieścisłości, ponieważ wtedy nośnik nie będzie spełniał odpowiednio swoich funkcji. Waga palety euro musi oscylować w granicach 25 kg, natomiast wysokość to 144 mm. Istnieje kilka rodzajów europalet, które różnią się długością oraz szerokością, a związane to jest z funkcjami, jakie pełnią. Wszystkie parametry podlegają jednak normom europejskim.
Paleta wymiary i rodzaje
Najbardziej standardową paletą jest ta o wymiarach 1200 x 800 mm i oznaczona jest symbolem EPAL1 lub EUR1. Jej nośność, zależnie od sposobu rozłożenia ładunku, wynosi od 1000 do 1500 kg. W przypadku europalety stojącej nieruchomo na podłożu, która będzie tylko stanowić podstawę dla ładunku bez jego przemieszczania, nośność wynosi 4000 kg. Innym rodzajem jest paleta o wymiarach 1200 x 1000 mm – ten rodzaj oznaczany jest mianem EPAL 2 lub EUR 2. Standaryzuje ją norma UIC 435-2, która odnosi się do jakości drewna, jej wymiarów, konstrukcji oraz niezbędnych oznaczeń, które muszą znajdować się na wspornikach. Wymiar europalety może być również znacznie mniejszy: 800 x 600 – to tzw. półpaleta wykorzystywana przede wszystkim w branży spożywczej. Istnieją jeszcze specjalne rodzaje do kontenerów i przemysłu chemicznego.
Waga, która może się wahać
O ile wymiary palety zawsze są takie same, to waga palety euro może odbiegać od normy. Nowa paleta musi ważyć około 25 kg, ale używana może te proporcje zatracić. Jest to związane z podatnością drewna na absorbowanie wody. Pod wpływem wilgoci paleta może być cięższa nawet o 25%. Dlatego drewno, które stosuje się do produkcji palet musi spełniać określone wartości. Preferowany jest nie tylko gatunek drzewa, ale również jego wiek i poziom wilgotności, który nie może przekraczać 22% ciężaru suchego drewna.