Drzwi prawe i lewe – jak prawidłowo wybrać drzwi do mieszkania

Podczas składania zamówienia na drzwi trzeba wskazać, w którą stronę będą się otwierały. U wszystkich producentów drzwi wewnętrznych i zewnętrznych oznaczenia te są jednakowe. Jeśli klient źle wybierze drzwi, ich otwieranie może być niewygodne i trzeba będzie je wymieniać na nowe.

Drzwi lewe i prawe, czyli jakie?

Aby określić, czy drzwi są lewe, czy prawe, trzeba stanąć na przeciwko nich w taki sposób, by otwierały się do środka – czyli na osobę, która chce sprawdzić rodzaj drzwi.

Kluczowe jest położenie zawiasów. Jeśli znajdują się po prawej stronie osoby sprawdzającej drzwi, są to drzwi prawe. Jeśli zawiasy są z lewej strony (a klamka z prawej), to drzwi lewe.

Producent drzwi wewnętrznych oferuje wszystkie swoje produkty w obu wersjach. Każde drzwi można zamówić w opcji prawe lub lewe. Co więcej, w jednym mieszkaniu prawie zawsze jest tak, że niektóre drzwi są lewe, a inne prawe.

Jak powinny otwierać się drzwi?

Przepisy prawa budowlanego nie określają, w jaki sposób powinny otwierać się drzwi w mieszkaniu. Jedynie w budynkach użyteczności publicznej, z których korzysta więcej niż 50 osób drzwi na drodze ewakuacyjnej muszą otwierać się na zewnątrz.

W przypadku budynków prywatnych zwykle drzwi zewnętrzne otwierają się do środka (mimo że to teoretycznie drzwi ewakuacyjne). To wprawdzie sprawia, że w przedsionku jest mniej miejsca, ale ze względu na wygodę jest praktykowane częściej.

Sposób, w jaki będą otwierać się drzwi, trzeba dopasować indywidualnie do pomieszczenia. Jeśli dane pomieszczenie jest nieduże, drzwi powinny otwierać się na zewnątrz. Wynika to z tego, że wtedy nie zajmują w nim dodatkowo miejsca. Podobnie jest w sytuacji, gdy otwór drzwiowy znajduje się na środku ściany.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze drzwi?

Producent drzwi wewnętrznych w specyfikacji podaje parametry techniczne każdych drzwi. Warto zwrócić uwagę na ich przepuszczalność cieplną.

Najczęściej drzwi mają szerokość 80 lub 90 cm – te dwie są dostępne u wszystkich producentów drzwi wewnętrznych. Jeśli drzwi mają być węższe, przygotowywane są na specjalne zamówienie.

W sytuacji gdy ktoś potrzebuje szerokie drzwi, wtedy lepiej wybrać drzwi dwuskrzydłowe lub przesuwne, które o wiele lepiej sprawdzą się w takiej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *