Posiadacze własnych ogrodów mogą cieszyć się możliwością spędzania czasu nie tylko na świeżym powietrzu, ale także w otoczeniu zieleni. Pozwala to na całkowity relaks i oderwanie się od codziennych problemów. Ogród wymaga jednak odpowiedniego zagospodarowania. Jednym z jego elementów jest domek ogrodowy.
Jaki domek wybrać – kryteria ogólne
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze domku ogrodowego trzeba przede wszystkim zastanowić się, jakie funkcje ma pełnić. Może służyć tylko do przechowywania narzędzi, ale także może pełnić funkcje mieszkalne. Od tego będzie zależeć jego wielkość.
Kolejną ważną kwestią jest materiał, z którego zostanie wykonany. Wśród gotowych ofert znajdziemy domki ogrodowe drewniane, z tworzyw sztucznych (imitują drewno) lub metalowe. Te ostatnie w zasadzie nadają się tylko do przechowywania narzędzi.
Domki ogrodowe drewniane
Zagospodarowanie wymaga nie tylko wiele pracy, ale także inwencji twórczej. Każda przestrzeń powinna być tak zaprojektowana, by w sumie stanowiły całość. Istotne są kolory, wysokość roślin i mała architektura.
Jej głównym elementem są drewniane domki ogrodowe, które doskonale wpisują się w naturalny krajobraz ogrodu lub działki. Bez żadnych zezwoleń można postawić domek ogrodowy drewniany o powierzchni do 35 m2. To zupełnie wystarczająca powierzchnia, by w domku wydzielić część gospodarczą i rekreacyjną. Pierwsza służy do przechowywania narzędzi i potrzebnych środków, druga do odpoczynku, przyjmowania gości. Tu powinny znaleźć się meble ogrodowe, szafka na naczynia.
Producenci oferują wiele modeli, które sprostają wymaganiom każdego klienta. Przede wszystkim różnią się wielkością, stylizacją, ale mogą także mieć dodatkowy taras ogrodzony drewnianą balustradą. To doskonałe miejsce na wypoczynek po całodziennej pracy.
Konserwacja domków ogrodowych drewnianych
Domki ogrodowe drewniane najbardziej pasują do naturalnego stylu ogrodów. Niestety drewno jest wrażliwe na działanie wilgoci i szkodników. Domki ogrodowe oferowane przez producentów są impregnowane pod ciśnieniem i zabezpieczane odpowiednimi preparatami chemicznymi. Mimo tego wymagają odpowiedniej konserwacji co kilka lat. Dzięki temu zachowają swoje właściwości przez wiele lat.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw