Wybór materiału opałowego to częsty dylemat wielu właścicieli domów. Sporo osób ma też wątpliwości odnośnie do tego, jak magazynować koks czy węgiel. Co należy wiedzieć na ten temat?
Jak ogrzać dom?
Sposobów na zapewnienie sobie ciepła w domu jest sporo. Najwięcej osób stawia dziś na węgiel lub koks. To drugie rozwiązanie cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na większą wydajność – niekiedy jest ona niemal dwukrotnie wyższa niż w przypadku innych metod. Koks workowany o dobrym składzie i jakości to także znacznie czystszy materiał, który nie dymi się, nie kopci ani nie brudzi tak bardzo, jak jego konkurent. Sprawą niezbędną jest tu jednak specjalnie skonstruowany piec z podajnikiem, pozwalający uzyskać odpowiednio wysoką temperaturę.
Jeśli chodzi o ceny koksu i węgla, są one często zbliżone, choć jeszcze kilka lat temu była między nimi wyraźna różnica. Dziś trzeba za nie zapłacić 1000-1200 złotych za tonę. Warto dodać, że można swobodnie wybierać odpowiednie dla siebie wersje produktów. Materiały opałowe są dostępne przez cały rok, a ich zakup nie jest trudny – wystarczy je zamówić online. Ceny koksu workowanego zależne są od wielkości opakowania, a także samego gatunku i rodzaju paliwa.
Jak przechowywać opał?
Nieustanna możliwość zakupu opału sprawia, że nie trzeba, tak jak dawniej, robić tego z dużym wyprzedzeniem. Również samo magazynowanie paliwa jest dziś znacznie prostsze niż kiedyś. Wystarczy więc tuż przed pojawieniem się chłodniejszych dni dokonać odpowiedniego zamówienia. Wielu właścicieli domów chwali także możliwość zakupu mniejszych wersji. Koks workowany po 20-25 kg to szansa na łatwy transport, proste przenoszenie paczki w odpowiednie miejsce, a także brak konieczności hurtowego nabywania kilku ton opału za jednym razem. Ceny koksu w takich wersjach kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych. W ten sposób można rozłożyć sobie koszt ogrzewania na wiele części, a dodatkowo bardzo ułatwić przechowywanie. Pozwala na to panujący u nas klimat, w którym od kilku lat zimy są wyjątkowo łagodne.
Jeśli jednak w grę wchodzi zakup większej ilości paliwa, warto wyposażyć się w praktyczne foliowe i propylenowe worki na węgiel lub koks. Przechowywanie produktu luzem nie zawsze jest możliwe ze względu na brak osobnego miejsca, a poza tym całość zwykle powoduje więcej brudu i nieporządku. Worki na węgiel, sprzedawane w wielu wersjach (np. na zaciąg), mogą mieć różne pojemności (najczęściej 20-50 kg). Stosowanie ich poprawia komfort załadunku i magazynowania opału przez cały sezon grzewczy.