Olej napędowy musisz przechowywać prawidłowo

Mimo, że przepisy dotyczące właściwego przechowywania paliwa obowiązują już wiele lat, wciąż wiele osób je lekceważy. Brak odpowiednich pojemników może skutkować nie tylko karami, ale też brakiem odszkodowania w razie pożaru. Omawiamy właściwe przechowywanie paliwa.

Tylko zbiorniki dwupłaszczowe do paliwa

Teoretycznie niewielką ilość paliwa można przechowywać w kanistrach. Jednak muszą to być ilości naprawdę nieduże, do 200 l. Jednak gdy coś się stanie, to całą odpowiedzialność ponosi rolnik. W rolnictwie czy firmach spedycyjnych zapasy oleju napędowego są zwykle dużo większe. Jeszcze do niedawna stosowano zwykłe beczki na paliwo. Obecnie należy stosować specjalne zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe.

Takie zbiorniki są specjalnie przystosowane do przechowywania paliw.

Budowa zbiornika dwupłaszczowego

Zbiornik dwupłaszczowy na paliwo ma specjalną budowę, która zapewnia bezpieczne przechowywanie niebezpiecznych materiałów. Składa się z dwóch zbiorników, wewnętrznego i zewnętrznego. Oba powinny być wykonane z materiałów, które są odporne na działania różnych substancji, dzięki czemu paliwo nie straci swoich parametrów. W zbiorniku wewnętrznym (głównym) jest przechowywane paliwo, natomiast zbiornik (płaszcz) zewnętrzny stanowi rodzaj ochrony. W razie np. wycieku, paliwo gromadzi się w płaszczu zewnętrznym. Zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe są także wyposażone w różny osprzęt, który ułatwia ich obsługę. Są to rurociągi, pompy, zawory, umieszczone najczęściej między płaszczami oraz na płaszczu zewnętrznym. Dodatkowo na płaszczu zewnętrznym są także uchwyty transportowe.

Niezbędne kontrole zbiorników

Kupując zbiornik dwupłaszczowy na paliwo należy sprawdzić, czy ma on niezbędne atesty i certyfikaty oraz wykonaną próbę szczelności. Bez nich zbiornik nie powinien być dopuszczony do użytku.Pamiętać też trzeba, że zbiorniki dwupłaszczowe do paliwa, które mają pojemność powyżej 2500 l, muszą być rejestrowane. Obowiązują także regularne kontrole. Ich częstotliwość zależy od pojemności. Im większy zbiornik dwupłaszczowy na paliwo, tym przeglądy są częstsze.Warto przestrzegać tych obostrzeń, bo chodzi nie tylko o stan naszych kieszeni (są przewidziane sankcje), ale także o zapobieganiu zanieczyszczeniu środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *