Frezy do drewna – różne rodzaje

Istnieje wiele rodzajów frezów używanych do różnych urządzeń. Wśród nich są frezy do drewna. Każdy z rodzajów tego narzędzia tnie materiał w różny sposób. Każdy jest również niezbędny do wykonywania skomplikowanych operacji w drewnie i innych materiałach.

Do czego są wykorzystywane? To najróżniejszych działań, które zawsze prowadzą do uzyskania powierzchni czy kształtu obrobionego w odpowiedni sposób. Jednak praca z frezami wiąże się także z ich doborem. Trzeba wybrać właściwe frezy do drewna, tak aby zaplanowane działania można było przeprowadzić szybko i sprawnie.

Jednym z rodzajów narzędzi do obróbki materiału są końcówkowe frezy do drewna. Takie narzędzia wykonane są zwykle z wysokiej jakości stali i jest najczęściej używaną formą frezów wykorzystywanych we frezarkach obróbki pionowej. Charakteryzują się umieszczeniem zębów tnących na jednej końcówce narzędzia. Kolejną kategorią są rwące frezy do drewna W ich przypadku chodzi głównie o podział jednego materiału na dwie części. Dlatego właśnie takie frezy do drewna wyrywają duże ilości drewna czy metalu. Wynikiem ich pracy jest poszarpana powierzchnia, z tego też względu zwane są też rozpruwaczami. Chociaż konstrukcja frezów tego typu minimalizuje wibracje i hałas, to jednak ich używanie wiąże się z pewnym dyskomfortem.

Z kolei frezy do drewna tnące płyty to cylindryczne narzędzie, które może być wykorzystywane do cięcia powierzchni poziomych. Także tego rodzaju frezy do drewna wykonane są ze stali wysokiej jakości.

Z zupełnie innej bajki wydają się pochodzić multi-frezy. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju narzędzia posiadają możliwość zastosowania różnego rodzaju końcówek. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie posiada bowiem specjalne nasadki, które można wymieniać w zależności od rodzaju powierzchni i zadania. Dzięki temu możliwe jest wykorzystywanie takich frezów do bardzo różnych działań.

Frezy do robienia dziur, jak sama nazwa wskazuje – służą do wiercenia. To narzędzia w kształcie rury, którą można przewiercić się przez cieńsze ściany. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że ząbkowanie znajduje się po wewnętrznej stronie frezu. Zwykle używany jest więc do wykańczania okrągłych wypustek.

Istnieje jeszcze drugi rodzaj narzędzi tego typu. To frezy do drewna, które wwiercają się prosto w materiał. Zęby tnące zlokalizowane są w centralnej i tylnej części frezów. Zwykle tego rodzaju narzędzia używane są do robienia prostych i równych otworów.

Na koniec dwa rodzaje frezów, których zastosowanie jest nieco inne niż cięcie czy wwiercani: frezy do drewna z okrągłą końcówką i te przeznaczone do ćwieków. W przypadku pierwszych końcówka frezu pozwala mu pełnić podobną funkcję jak narzędzie opisywane wyżej. To idealne narzędzie do tworzenia form okrągłych. W przypadku drugich zastosowanie jest proste – chodzi o nabijanie ćwieków.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Frezwid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *