Jaki sprzęt jest niezbędny do cięcia i wiercenia w betonie?

Beton jest znany przede wszystkim ze swojego zastosowania, niezwykłej trwałości oraz – co najważniejsze – z ogromnej twardości, która wiąże się przede wszystkim z problemami w trakcie ingerencji w niego. Otóż, zarówno wiercenie, jak i cięcie betonu wymagają – w związku z tym – dużej siły, specjalistycznego sprzętu oraz umiejętnego stosowania go.

Cięcie betonu: jakiego sprzętu użyć?

Cięcie betonu to zabieg, do którego należy użyć nie tylko odpowiednich umiejętności i wiedzy, ale również i właściwego sprzętu. W tym też celu firmy specjalizujące się w budownictwie z chęcią sięgają po technikę diamentową, czyli cięcie z zastosowaniem piły o ostrzach pokrytych diamentowym pyłem. Dlatego diament, ponieważ jest on najtwardszym znanym człowiekowi minerałem i tylko on potrafi sobie odpowiednio poradzić właśnie z betonem. Oprócz tego, piła z diamentowymi ostrzami pozwala właściwie zminimalizować hałas, drgania, a także zminimalizować wstrząsy.

Do wad techniki diamentowej z całą pewnością należy duża ilość pyłu, jednak i z tą można sobie właściwie poradzić za sprawą usługi cięcia bezpyłowego. Ta technika stosuje odkurzacze przemysłowe, które podłącza się do piły, tak aby zminimalizować ilość zanieczyszczeń.

Charakterystyka wiercenia w betonie

Wiercenie w betonie można tak naprawdę podzielić na dwie kategorie: wiercenie „domowe” oraz wiercenie profesjonalne. O ile pierwsza z nich dotyczy wiercenia na przykład niewielkich otworów w ścianie, o tyle wiercenie profesjonalne to o wiele większy kaliber. Do zabiegu pierwszego używa się często udarów pneumatycznych, które są niezwykle popularne ze względu na samodzielne dobieranie siły nacisku. Innym sprzętem, również często spotykanym, jest udar mechaniczny, ale ten – w przeciwieństwie do pierwszego – wymaga dociskania do ściany przez człowieka, co przekłada się na użycie dużej siły.

Wiercenie w betonie to również wiercenie znacznie bardziej profesjonalne, którego podejmują się zwykle jedynie specjaliści. Do tego zabiegu stosuje się na przykład wiertnice oraz napędy, które są wyposażone w elektroniczną regulację prędkości obrotowej. Ich wiertła są zatem niezwykle skuteczne oraz znacznie wolniej zużywają się. Należy również nadmienić, że takie wiercenie wiąże się z tworzeniem betonie otworów o ogromnych rozmiarach, na przykład o średnicy do jednego metra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *