Przemysłowe wyświetlacze TFT LCD – kompendium wiedzy

W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się przemysłowe wyświetlacze TFT LCD z rezystancyjnymi ekranami dotykowymi, które zaprojektowane zostały przede wszystkim do zastosowań w popularnych terminalach POS i różnorodnych punktach informacyjnych. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą bliżej poznać wyświetlacze TFT LCD.

Czym tak naprawdę jest TFT?

TFT najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak cienkowarstwowe tranzystory, które od wielu lat stosowane są w kolorowych wyświetlaczach LCD. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ale to właśnie dzięki TFT można uzyskać wysoką jakość obrazu w monitorach i notebookach.

Warto wspomnieć także i o tym, że wyświetlacze TFT LCD produkowane są najczęściej poprzez chemiczne osadzenie w tzw. „fazie gazowej”. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że w matrycach TFT LCD każdy z poszczególnych pikseli posiada swój własny tranzystor sterujący. To właśnie ta cecha odróżnia technologię TFT od popularnej technologii STN.

Jakie zalety mają wyświetlacze TFT LCD?

W przemysłowych wyświetlaczach TFT LCD poszczególne tranzystory cienkowarstwowe umieszczone są zawsze na szklanym podłożu, a nie na krzemowych płytkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyświetlacze TFT mogą pochwalić się zdecydowanie wyższymi parametrami obrazu zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę tradycyjne tranzystory.

Olbrzymią zaletą technologii TFT jest również to, że pozwala ona zachować stosunkowo niewielkie grubości i niewielką masę urządzeń końcowych. Warto wspomnieć także o zmniejszonym zapotrzebowaniu na prąd. Dla wielu producentów największą zaletą są także niewielkie koszty produkcji.

Nowoczesne wyświetlacze TFT LCD bardzo często wyposażane są w niezawodne powłoki antyrefleksyjne, które są w stanie znacząco poprawić czytelność obrazu. Powłoki te są najlepszym sposobem na świetlne refleksy, które są zmorą wielu ekranów.

O czym warto wiedzieć?

Technologia TFT jest cały czas na bieżąco rozwijana, dlatego też praktycznie co roku pojawiają się nowe rozwiązania, które są godne uwagi. Warto wspomnieć tutaj na przykład o technologii OFET i OTFT.

Dla przemysłu i biznesu na szczególną uwagę zasługują nowoczesne wyświetlacze TFT LCD, które wykonane zostały w technologii MVA. To właśnie dzięki niej możliwe jest uzyskanie zdecydowanie szerszych kątów widzenia. Bardzo ważnym parametrem ekranów TFT jest także podwyższona jasność. To właśnie dzięki niej można wykorzystywać wyświetlacze nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz (gdzie panuje duże natężenie światła).

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na unisystem.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *