Wyświetlacze do maszyn przemysłowych

Jeszcze kilkanaście lat temu szczytem możliwości techniki były wyświetlacze monochromatyczne. Ze względu jednak na ich niewielkie możliwości i tak naprawdę dość dużą awaryjność, znalazły zastosowanie głównie w urządzeniach codziennych – np. telefonach. Czy obecne wyświetlacze TFT LCD nadają się do rozwiązań przemysłowych?

Już na samym początku rozważań na temat wyświetlaczy oraz rozwiązań stosowanych w tym zakresie w przemyśle należy podkreślić, że w maszynach przemysłowych od początku stosowano znacznie prostsze, a zarazem pewniejsze rozwiązania, jak chociażby specjalne panele świetlne. Ich wadą były jednak spore rozmiary wymuszające duży obszar panelu roboczego oraz konieczność każdorazowej weryfikacji poszczególnych segmentów „wyświetlacza”.

Technologia LCD w przemyśle

Rozwój techniki przyczynił się jednak do tego, że obecnie w niemal wszystkich maszynach i urządzeniach, gdzie jest t wymagane, stosuje się wyświetlacze TFT LCD, które nie tylko spełniają normy związane z pracą w trudnych warunkach, ale również znacznie polepszają ergonomię sterowania wieloma maszynami. Dzięki wykorzystaniu technologii IPS uzyskuje się znacznie szersze kąty widzenia połączone z możliwością wyświetlania większej palety barwy oraz kontrastem na poziomie >800:1, co w porównaniu z wcześniej stosowaną technologią TN jest sporym przeskokiem technologicznym.

Niewielkie rozmiary – wszechstronny montaż

Kolejną zaletą wyświetlaczy TFT LCD jest to, że ich grubość wynosi przeważnie poniżej 2 milimetrów, co przekłada się na możliwość ich instalacji niemal w każdej maszynie – również w formie akcesorium dodatkowego (jeżeli tylko producent konkretnego urządzenia przewidział taki montaż i przygotował stosowne wyprowadzenia kanałów).

Dotyk i rozdzielczość

Technologia dotykowa obecna jest również w urządzeniach przemysłowych właśnie za pośrednictwem wyświetlaczy TFT LCD, które ją upowszechniły i pozwoliły na jej adaptację. Sterowanie „na ekranie” jest znacznie bardziej komfortowe i pozwala na podniesienie ergonomii pracy operatora – wszystkie wskazania oraz wszelkie możliwe do podjęcia działania zebrane są w jednym, czytelnym miejscu. Co prawda podstawowymi wyświetlaczami TFT LCD wykorzystywanymi w przemyśle są wciąż wyświetlacze o rozdzielczości zaledwie 800×600 pikseli (wystarcza to do komfortowej pracy przy odpowiednim oprogramowaniu), to jednak coraz częściej montuje się wyświetlacze o większych rozdzielczościach (nawet FullHD).

Podsumowując, wykorzystanie wyświetlacza TFT LCD w maszynach przemysłowych staje się codziennością ze względu na znacznie lepszą ergonomię pracy przy ich wykorzystaniu. Co więcej, w przypadku dużych hal produkcyjnych możliwe jest zebranie informacji z kilku maszyn na jednym wyświetlaczu, a tym samym zaplanowanie i kontrolowanie produkcji z jednego stanowiska pracy.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na stronie Unisystem.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *