Cyna – mało znany cenny metal

Cyna to znany od wieków metal o bardzo różnorodnym zastosowaniu. Także i dziś cyna jest wykorzystywana ze względu na swoje właściwości.

Do czego służy cyna

Właściwości cyny sprawiają, że jest ona chętnie wykorzystywana w przemyśle. Niska temperatura topnienia, dobre właściwości mechaniczne oraz łatwość odlewania sprawiają, że stosuje się ją jako powłoki antykorozyjne oraz do lutowania. Sporo cyny używa się w elektronice. Cyną pokrywa się też puszki czy inne stalowe naczynia w przemyśle spożywczym.W przeszłości z cyny wykonywano różnego rodzaju naczynia. Istniała nawet osobna gałąź rzemiosła, która się tym zajmowała, czyli konwisarstwo. Dziś cena cyny nie należy do niskich. Metal jest notowany na światowych giełdach surowcowych.

Skąd się bierze cyna?

Naturalnie cyna występuje w związkach chemicznych. Najpopularniejsze minerały cyny to kasyteryt i stannin. Złoża tych minerałów znajdują się m.in. w Indonezji, Rosji, Chinach, Tajlandii, Malezji, Boliwii. Światowe wydobycie cyny wynosi rocznie około 250 tys. ton, a cena cyny waha się w okolicach 19 tys. dolarów za tonę.Innym źródłem cyny może być złom cyny. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak cenny to metal i nie zwraca nań uwagi. A przecież można cynowy złom znaleźć i nieźle na nim zarobić.

Skup cyny może być opłacalny

Jak już wspomniano, złom cyny także jest cennym surowcem wtórnym. Warto zwrócić uwagę na złom tego metalu, ponieważ może to być dobre źródło dochodu. Skup cyny może się naprawdę nieźle opłacać. Obecnie za kilogram złomu cyny skupy płacą od 30 do nawet 90 zł za kilogram. Cena cyny zależy od tego, czy jest to czysta cyna, czy też jej stopy.Gdzie najlepiej szukać cynowych elementów? Wszelkie zakłady związane z elektroniką wykorzystują tzw. lut do łączenia elementów. Wykorzystywana jest bowiem niska temperatura topnienia cyny. Lut to stop cyny z innymi metalami. Do niedawna do cyny dodawano ołów, a obecnie wykorzystuje się srebro, bizmut i miedź. Lutowanie jako metoda łączenia metali jest też wykorzystywana w innych gałęziach przemysłu. Wszędzie zostają niewykorzystane resztki lutów, które stanowią świetny złom cyny. Złom cynowy można też znaleźć w drukarniach, ponieważ cynę dodaje się do stopów, z których wykonuje się czcionki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.www.stellmet.pl/oferta,7,zlom_cyny_i_niklu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *