Węgiel jest pierwiastkiem odpornym na działanie czynników chemicznych i wysokich temperatur. Już od wielu lat jest materiałem opałowym. Gdzie znajdziemy składy węgla? Jak wybrać najlepszy rodzaj węgla do domu? Jakie cechy wziąć pod uwagę?
Węgiel
To pierwiastek stanowiący podstawowy składnik substancji pochodzenia organicznego (przykładowo węgiel kamienny). Jego główne ilości występują w postaci węgla kamiennego, będącego produktem zwęglania organicznych substancji. Okazuje się, że w przyrodzie znajduje się ok. 0,02 % tego pierwiastka. Związki takie posiadają także azot i siarkę, pochodzące z białka roślinnego.
Składy węgla
Składy węgla znajdują się w kopalniach. Co ciekawe, możliwe jest zakupienie węgla opałowego właśnie z kopalni, które realizują sprzedaż miałów energetycznych. Dostawcy węgla działają jednakże na terenie całego kraju, zaopatrując klientów w potrzebny opał. Działają oni w wielu polskich miastach, oferując określone ceny opału.
Dostawca węgla
Dostawca węgla niejednokrotnie oferuje także doradztwo w zakresie wyboru najlepszego materiału do opału. Warto zauważyć, że węgiel zamówimy także bez problemu przez Internet, co jest sporym ułatwieniem. Dostawcy zaopatrują zarówno klientów indywidualnych, jak i większe korporacje i klientów biznesowych.
Paliwo stałe
Już od dłuższego czasu opał tego typu jest najpopularniejszym rodzajem paliwa stałego. Korzysta z niego większość z nas. Ważne jest, aby podczas wyboru węgla dostosować go do własnych oczekiwań i wziąć pod uwagę typ kotła, który posiadamy w domu. W asortymencie dostawcy zazwyczaj oferują nawet kilkadziesiąt rodzajów węgla, z których większość pochodzi z największych kopalni w Polsce. W ofercie znajdziemy kostkę do tradycyjnego kotła, czy też miał węglowy lub orzech. Każdy z nich różni się parametrami oraz granulacją.
Podczas zakupu tego opału warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze zadbajmy o sprawdzenie wartości opałowej węgla, zamiast ciepła spalania. Ciepło spalania uwzględnia jedynie parę wodną, natomiast nie odnosi się do faktycznej wydajności tego paliwa. Spore znaczenie ma zatem wartość opałowa. Pamiętajmy także o posiadanym typie kotła i określonych właściwościach danego paliwa. Dzięki temu wybierzemy to, co będzie w pełni odpowiadało naszym potrzebom i zostanie dopasowane do naszego sprzętu.