Tani węgiel. Czy zawsze to dobry wybór?

Zakup węgla na zimę to konieczność wszystkich tych, którzy posiadają centralne ogrzewanie na klasyczny węgiel lub ekogroszek. Kupując węgiel, większość klientów zwraca uwagę na jeden parametr – cenę węgla. Czy jest to najważniejsze kryterium wyboru węgla? Dla wielu osób tak. To poważny błąd.

Cena węgla to nie wszystko.

Bez względu na to czy chodzi o węgiel Poznań czy o węgiel kupowany w innych miastach, cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Węgiel Poznań ceny to ważne kryterium wyboru, z całą pewnością jednak nie najważniejsze. O wiele bardziej istotna jest kaloryczność węgla, czyli parametr mówiący o tym, jak łatwo przy pomocy danego węgla uzyskać możliwie najlepszą temperaturę w pomieszczeniach, jednocześnie nie zużywając zbyt dużej ilości węgla. Węgiel Poznań ceny, to temat rzeka. Może być tani, może być droższy, w przeliczeniu jednak na zużycie węgla w okresie grzewczym, może okazać się tańszy. Nie należy więc szukać węgla najtańszego tylko stawiać na najlepszy. Jeśli jakieś składy węgla Poznań są nam nieznane, warto kupić trochę węgla na próbę, poznać jego jakość i dopiero wtedy decydować się na większe zakupy.

Ilość emitowanej sadzy też jest istotna.

Niektóre składy węgla Poznań oferują węgiel niedrogi, węgiel o wysokiej kaloryczności, ale bardzo zanieczyszczony. I takiego nie należy kupować, bardzo szybko bowiem przy paleniu nim, w piecu i przewodzie kominowym będzie gromadzić się sadza. W ekstremalnych sytuacjach, zanieczyszczony, złej jakości węgiel, może powodować konieczność czyszczenia pieca nawet co tydzień. Oczywiście duże znaczenie ma tu też wilgotność węgla i sposób palenia. Nawet dobrej jakości węgiel, przy nieprawidłowym paleniu, będzie szybko brudził piec i przewody kominowe, a także powodował ryzyko wybuchu sadzy w kominie. Bez względu na rodzaj węgla, warto na to uważać. Przewody kominowe powinien czyścić kominiarz, tylko w niektórych sytuacjach możliwe jest wykonywanie takich prac we własnym zakresie. Piec można czyścić samodzielnie, pamiętając o wyczyszczeniu wszystkich elementów komory spalania, nie tylko tych, które widać przy otwarciu drzwiczek. Paląc poprawnie, węglem o dobrej jakości, regularnie czyszcząc piec i przewody kominowe, można mieć pewność, że palenie w piecu nie spowoduje zagrożenia, zapewni ciepło w pomieszczeniach i niewielkie wydatki na węgiel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *