O czym trzeba wiedzieć, żeby zostać rolnikiem?

Niegdyś zostanie zawodowym rolnikiem było dużo łatwiejsze niż ma to miejsce teraz. Obecnie osoby, które chciałyby trudnić się tym zajęciem powinny spełniać szereg wymogów narzuconych im przez państwo. W związku z tym nasuwa się pytanie – o czym trzeba wiedzieć, aby zostać rolnikiem?

Kim jest rolnik?

Wiele osób na zadane powyżej pytanie odpowiedziałoby, że jest to osoba, która żyje z uprawy roli. Jak się jednak okazuje jest to tylko w połowie dobra odpowiedź, ponieważ status rolnika przysługuje osobom, które są właścicielami lub dzierżawcami nieruchomości rolnych, których powierzchnia łączna nie przekracza 300 ha.

Dodatkowo rolnik powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje, musi co najmniej przez 5 lat mieszkać w gminie, w której znajduje się jego gospodarstwo i samodzielnie je prowadzić. Jeżeli wyżej wspomniane kryteria nie są spełnione, wówczas drugą opcją pozostanie rolnikiem jest udokumentowany, minimum pięcioletni staż zawodowy w gospodarstwie rolnym.

Jak rozpocząć działalność rolniczą?

Przede wszystkim podstawę do rozpoczęcia działalności stanowi zdobycie uprawnień rolniczych. Opcji jest na to kilka – albo ukończenie odpowiedniej szkoły rolniczej tudzież studiów wyższych o profilu rolniczym, albo ukończenie jakichkolwiek studiów i odbycie minimum 5 letniego stażu zawodowego.

Kiedy już dysponujemy dokumentacją, która potwierdza naszą znajomość branży rolnej, kolejnym etapem jest załatwienie szeregu formalności związanych z rejestracją firmy, otrzymaniem różnego rodzaju pozwoleń oraz ewentualnych dotacji i dofinansowań, które przysługują rolnikom. Ponadto powinniśmy dokonać zakupu odpowiedniego sprzętu oraz części do niego, które dostępne są między innymi tu https://www.rolmus.com.pl/.

O czym jeszcze należy pamiętać decydując się na prowadzenie działalności rolniczej?

W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę fakt, że nie jest to łatwy kawałek chleba. Przede wszystkim praca jest bardzo wymagająca i bardzo niepewna. Ponadto koniecznością jest obsługa różnorodnych urządzeń oraz dbanie o wymianę w nich różnorodnych części. Dostęp do wyżej wspomnianych znaleźć można np. https://www.rolmus.com.pl/.

Kolejną ważną kwestią są klęski żywiołowe, z którymi boryka się każdy rolnik. Pomimo włożonej ciężkiej pracy może okazać się, że z plonów nic nie wyjdzie ponieważ jest zbyt mokro lub zbyt sucho. W związku z tym osoba prowadząca działalność rolniczą tkwi w ciągłej niepewności. I lęku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *