Skup złomu nie każdemu może się dobrze kojarzyć. Wiele osób kojarzy to miejsce głównie z tym, że przede wszystkim ludzie o wątpliwych upodobaniach alkoholowych, zarabiają tam grosze oddając, przede wszystkim puszki po piwie. Wbrew pozorom odwiedzając skup złomu, normalny człowiek może zarobić odrobinę pieniędzy lub inaczej po prostu ich nie stracić.
Skupu złomu w Polsce
W Polsce istnieją wiele takich miejsc jak skup złomu Dąbrowa Górnicza nie jest oczywiście wyjątkiem. W skupie złomu każdy może oddać stal oraz inne materiały zawierające w sobie żelazo. Najbardziej opłaca się oddawać inne metale nieżelazne. Mało kto sobie zdaje sobie sprawę z tego, że spośród metali nieżelaznych jeden z najbardziej pospolitych i mało szlachetnych, czyli cyna osiąga jedne z najwyższych cen. Skup cyny może nam zapłacić nawet 58 zł za kg tego surowca w jego najlepszej formie. Zazwyczaj jest to stop cyny ze srebrem lub z miedzią. Dlaczego skup cyny oferuje tak dobre ceny za ten surowiec? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, cyna znajduje obecnie coraz więcej zastosowań, a jej odzysk jest niezwykle opłacalny. Dlatego w całym kraju, poszukiwany jest ten surowiec przez skup złomu Dąbrowa Górnicza jest to miasto, w którym możemy się o tym przekonać.
Gdzie jest najwięcej metali nieżelaznych?
Najwięcej metali nieżelaznych oraz szlachetnych znajdziemy w …samochodach. Jest to właśnie powodem, dlaczego tak wiele skupów złomu zajmuje się obecnie również utylizowaniem samochodów. Stary samochód zawiera w sobie około 25 kilogramów miedzi, sporo cyny (głównie w łożyskach i elementach ciernych), aluminium (chłodnica i układ chłodzenia), platyny (katalizatory) oraz mnóstwo stali. Im nowsze samochody, tym więcej dochodzi również aluminium, tytanu, złota oraz metali ziem rzadkich, które nawet w niewielkich ilościach są drogie, a powszechnie występują we współczesnych układach elektronicznych. Jest to również jeden z głównych powodów, dlaczego kiedyś za samochód złomowany płaciliśmy, a obecnie nam płacą.
Ile warty jest nasz samochód?
Zazwyczaj za samochód płacone jest ok. 0,85zł za kilogram. Spokojnie można założyć, że w naszym starym aucie mamy mnóstwo jeszcze całkiem dobrych części oraz sporo cennych materiałów. To zależy w dużej mierze od marki, docelowego rynku produkcji oraz tego, jak dużo oryginalnych części mamy. Niestety samochodu nie możemy samodzielnie pociąć i sprzedać.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://zlomweglika.pl/