Odpady budowlane – jak się pozbyć?

Odpady budowlane to wszystko to, co powstaje na placu budowy w czasie prac, a co nie będzie już mogło być w żaden sposób wykorzystane powtórnie. Odpady tego rodzaju to więc gruz, różnego rodzaju ścinki materiałów, puste opakowania po materiałach budowlanych i wiele innych rzeczy. Jak pozbyć się ich z placu budowy?

Dlaczego należy pozbywać się odpadów?

Odpadów z placu budowy wart pozbyć się wtedy kiedy zaczynają one stanowić problem. Kolejne więc pytanie powinno zadać się w następujący sposób. Kiedy zalegając gruz, odpady i śmieci stają się na placu budowy problemem? Tutaj już należy się przez chwilę zastanowić. Jak zapewne wiadomo wszystkim, którzy mają, bądź mieli jakąkolwiek styczność z budownictwem, w czasie budowy powstaje cała masa różnego rodzaju odpadów – od najcięższego gruzu, do różnego rodzaju drobnych śmieci, jak na przykład puste opakowania.

Jeśli odpadów nie usuwa się, w pewnym momencie zaczynają ona przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się po terenie budowy, a mogą być tez niebezpieczna. Jak wiadomo, już samo przebywanie na placu budowy, wśród maszyn i ciężkich materiałów nie należy do najbardziej bezpiecznych zajęć. Od szeregowych pracowników wymaga się wzmożonej uwagi, dzięki której udaje się uniknąć wypadków. Zaleganie na placu budowy odpadów nie tylko utrudnia poruszanie się, ale również rozprasza, a to znacznie zwiększa ryzyko wypadku. Odbiór odpadów budowlanych obsługiwany jest zazwyczaj przez zewnętrzne firmy.

Kiedy warto to robić?

Aby zapewnić maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa, odpady z budowy powinny być usuwane systematycznie. Dzięki temu plac budowy pozostaje czysty i bezpieczny. Odbiór odpadów budowlanych odbywa się dzięki zastosowaniu specjalnych kontenerów.

Obsługująca usuwanie odpadów firma dostarcza kontenery na gruz i odpady w odpowiednim (zamówionym) rozmiarze. Kiedy kontenery napełnią się, wymieniane są na puste. Z reguły firmy zajmujące się odbiorem odpadów budowlanych rozliczają się ze swoimi klientami od każdego kontenera.

Czy są inne możliwości?

Warto w tym miejscu zadać pytanie o to, czy odbiór odpadów budowlanych przez zewnętrzne firmy to jedyna możliwość. W przypadku sporej części odpadów tak niestety jest. Jedynie gruz budowlany może być w pewnej mierze potraktowany inaczej.

Możliwe jest użycie pewnej części gruzu jako wypełnienia do wylewek betonowych. Ilość gruzu, którym można zastąpić kruszywo jest ściśle regulowana przez prawo. Istnieje też możliwość sprzedaży gruzu. Zazwyczaj odbierają go firmy zajmujące się jego dostarczaniem do innych gałęzi budownictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *