Szambo czy oczyszczalnie ekologiczna

Wiele osób stając przed wyborem pomiędzy szambem a oczyszczalnią biologiczną decyduje się na to pierwsze, w związku z mniejszymi kosztami, które trzeba ponieść na początku inwestycji. W praktyce jednakże okazuje się, iż nakłady poniesione na zakup i montaż przydomowej oczyszczalni szybko się zwrócą.

Dlaczego warto zamontować oczyszczalnię

Przede wszystkim oczyszczalnia biologiczna to znacznie mniejsze koszty w skali roku, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego szamba. Zależnie od regionu kraju, można przyjąć, iż opróżnienie szamba kosztuje jednorazowo od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Robi się to średnio co około dwa miesiące, do daje kwotę w granicach tysiąca złotych rocznie, ewentualnie nawet więcej, jeżeli przykładowo rodzina jest duża lub szambo nie do końca szczelne.

Dla odmiany oczyszczalnia biologiczna wymaga opróżniania tak zwanego osadnika jedynie raz do roku. Koszt takiej usługi wynosi około dwustu złotych. Jest to więc niewątpliwie w skali rocznej duża oszczędność, powodująca, iż inwestycja w oczyszczalnię ekologiczną zwróci się już po kilku krótkich latach od jej montażu.

Nie tylko finanse

Korzyści finansowe to zwykle to, co co zwracamy w pierwszej kolejności uwagę rozważając zakup przydomowej oczyszczalnie. Równie ważne są jednak korzyści dla środowiska, które pojawiają się dzięki zastosowaniu tego rozwiązania. Aktualnie panuje trend, aby jak najwięcej rzeczy dało się wykorzystywać powtórnie, w tym również wodę. Dzięki zastosowaniu przydomowej oczyszczalni zyskujemy taką sposobność. Co prawda woda taka raczej nie może być wykorzystywana jako pitna, jednakże do podlewania roślin już spokojnie się nadaje.

Ponieważ oczyszczalnia biologiczna to rozwiązanie proekologiczne, zgodne z polityką unijną w tym zakresie, warto zainteresować się również, czy nie możemy otrzymać dofinansowania na jej zakup i montaż. Informacje takie możemy uzyskać na przykład w Urzędzie Gminy, czy odpowiednim oddziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Zero problemów, zero brzydkich zapachów

Wiele osób swoją przygodę z oczyszczalniami ekologicznymi zaczyna od serii obaw na temat tego, iż będzie wydobywał się z nich brzydki zapach. W praktyce nic takiego nie powinno mieć miejsca, dzięki klarowaniu wody stanowiącemu ostatni etap oczyszczania.

Oczyszczalnie biologiczne to rozwiązania bezobsługowe, zachodzące w nich procesy dzieją się same. Użytkownik musi tylko raz do roku pamiętać o opróżnieniu osadnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *