Wszystko, co należy wiedzieć o chemii do szamba

Są w życiu takie czynności, które same w sobie napawają nas obrzydzeniem i powodują reakcje wymiotne, a mimo to robi się je nieustannie, bo tego wymaga poczucie czystości. Opróżnianie szamba z pewnością się do nich kwalifikuje. Jednak współczesne środki chemiczne do szamba są na tyle subtelne, że ten cały obrzydliwy proces da się jakoś przeżyć.

Dlaczego warto opróżniać szambo?

Choćby dlatego, że zwiększa się drożność systemu odpływowego. Zanieczyszczenia, które nie są mineralizowane, spowalniają przepływ ścieków i mogą spowodować powstanie zatorów w przewodach kanalizacyjnych, a w efekcie cofanie się nieczystości. Poza tym jego regularne oczyszczanie powoduje większą pojemność zbiornika. Powolny rozkład nieczystości sprawia, że na dnie szamba powstają osady, które ciężko wypompować. Przez gromadzący się muł, pojemność zbiornika zmniejsza się, a z czasem może dojść do wylania jego zawartości.

Ważnym powodem jest również dłuższa eksploatacja szamba. Duże stężenie zanieczyszczeń negatywnie wpływa na kondycję zbiornika, powodując coraz większe uszkodzenia. Regularne czyszczenie zbiornika szambowego ma korzystny wpływ na pracę mikroorganizmów i ułatwia rozkład zanieczyszczeń, w tym także związków powodujących odory.

Jak czyścić szambo?

Najlepiej poprzez jego opróżnienie. Można to zrobić za pomocą specjalnych pomp, które przyśpieszą cały proces. Równie dobrze działają środki chemiczne do szamba i biopreparaty do szamb. Trzeba jednak pamiętać, że one nie zastąpią człowieka, a mogą mu jedynie pomóc pozbyć się kłopotu z nieprzyjemnymi zapachami. Chemia do szamba owszem jest przydatna, ale tylko wtedy, gdy używa się jej w sposób rozsądny i przemyślany.

Jakie biopreparaty do szamb wybrać?

Na pewno takie, które nie będą zbyt żrące i które nie uszkodzą naturalnej mikroflory bakteryjnej znajdującej się w szambie. Biopreparaty o łagodnym składzie to najlepsza gwarancja na pozbycie się fetoru i nieuszkodzenie instalacji. Biopreparaty dbają też o to, by muł na dnie szamba był rzadszy i dał się swobodnie wypompować.

O czym należy pamiętać, stosując chemię do szamba?

Na pewno o tym, by nie zostawiać jej na wierzchu, bo dostęp do niej jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i zwierząt. Po drugie, by podczas jej aplikacji mieć na sobie strój ochronny. Po trzecie, by nie wdychać jej oparów zbyt długo, bo to grozi trwałym paraliżem dróg oddechowych. Chemia do szamba, mimo że skuteczna- użyta w niewłaściwy sposób, może stać się śmiertelnym zagrożeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *