Przemysłowe panele dotykowe rezystencyjne

Możliwość dotykowego nawigowania pracą urządzeń, znacznie usprawniła korzystanie z wielu przydatnych produktów i maszyn. Właściwość ta znajduje zalety zarówno w przypadku osobistych produktów, jak i wielkich maszyn używanych w przemyśle. Panele dotykowe rezystencyjne idealnie odnajdują się w obydwu branżach. Co wpływa na ich funkcjonalność?

Zasady działania ekranów rezystencyjnych

Panele dotykowe rezystencyjne umożliwiają swobodną obsługę urządzeń elektronicznych za pomocą kontaktu ludzkiego ciała z ekranem danego produktu. Sterowanie urządzeniem i jego aplikacjami możliwe jest przez dotyk. Jest to bardzo dokładny sposób nawigacji, który znacznie ułatwia obsługę wielu urządzeń i eliminuje konieczność posługiwania się dodatkowymi urządzeniami jak np. klawiatura.

Panele dotykowe rezystencyjne składają się z dwóch warstw. Pierwszą z nich stanowi błona wierzchnia, pod którą ulokowany jest szklany ekran. Między tymi dwiema warstwami znajduje się przestrzeń stanowiąca swego rodzaju szczelinę, w której umieszczone zostały elektrody. Sterowanie urządzeniem polega na zmianie siły nacisku przez dotyk, który powoduje stykanie się elektrod z obydwu warstw i przepływ prądu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możliwa jest nawigacja urządzeniem nawet w rękawiczkach.

Zastosowanie przemysłowe

Panele dotykowe o charakterze rezystencyjnym znajdują zastosowanie o szerokim charakterze. Najbardziej powszechnym przykładem użycia tej technologii są smartfony, tablety czy monitory LCD. Okazują się one przydatne również w różnego rodzaju dużych maszynach przemysłowych.

Ekrany rezystencyjne można bez przeszkód montować w różnego rodzaju elektronicznych urządzeniach, które bazują na rozmaitych systemach informatycznych. Dzięki temu, znajdują one zastosowanie także w maszynach przemysłowych, które wykorzystywane są np. w liniach produkcyjnych. Możliwość szybkiego i swobodnego sterowania urządzeniem przy użyciu jedynie rąk, znacznie usprawnia proces. W wielu przypadkach, konieczna jest obsługa maszyny w rękawicach. Częste ich ściąganie znacznie komplikuje wykonywanie obowiązków, a nierzadko jest również przyczyną powstawania zastojów produkcyjnych. Możliwość swobodnego sterowania maszyną w rękawicach, bez konieczności korzystania z myszki czy klawiatury jest nie tylko rozwiązaniem wygodnym, ale również efektywnym, które zwiększa skuteczność pracy.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostępne na Unisystem.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *