Nowoczesna technika uzyskania nadruków na ubraniach

Technika w branży poligraficznej jest na tyle rozwinięta, że i my, jako klienci możemy sami zaprojektować jaki napis lub ilustrację chcemy zobaczyć na wymarzonej koszulce. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach oraz dowiedzieć się jak to zrobić.

Własny nadruk na koszulce – jak się wykonuje?

Uzyskanie wymarzonej grafiki na koszulce nigdy nie było takie proste. Dzięki metodzie sublimacji, która znalazła zastosowanie w technice druku, możemy umieścić na ubraniu wzór, jaki nam się zamarzy. Sublimacja to zjawisko przejścia z fazy stałej do fazy gazowej, z pominięciem fazy ciekłej. To zjawisko wykorzystano, aby stworzyć druk sublimacyjny. Technika ta polega na odwzorowaniu wcześniej przygotowanego w programie komputerowym projektu i umieszczeniu go na odzieży lub innych materiałach. Nadruk sublimacyjny wbrew pozorom jest tani i wykorzystuje drukarki. Ważne by były to sprzęty, które nie używają wysokich temperatur. Do druku używa się specjalnych barwników sublimacyjnych. Grafika powstaje w wyniku przeniknięcia atramentu we włóka tkaniny podczas dociśnięcia i wpływom wysokiej temperatury, jaką przy tym się stosuje. Włókna tkanin następnie zamykają się, a barwnik trwałe pozostaje wciśnięty w materiał. Tak powstaje druk sublimacyjny na tkaninach.

Materiał ma znaczenie

Warto pamiętać, że nie na wszystkich tkaninach nadruk sublimacyjny wyjdzie tak samo. Najlepiej użyć materiałów białych lub jasnych. Nie znaczy to, że ma ciemniejszych drukować nie można, ale trzeba wziąć poprawkę, że kolory mogą się zmienić. Na czarnym materiale nie umieścimy jasnych napisów, a żółte kolory mogą zmieniać barwy oryginalnych obrazków. Zważając na to, że jest to proces chemiczny pamiętajmy m, że wymaga tkanin poliestrowych lub z jego domieszką. Barwniki sublimacyjne wiążą się z włóknami poliestru.

Problemy przy druku metodą sublimacji

W procesie druku sublimacyjnego może wystąpić kilka błędów. Oczywiście, że wszystkim można sobie radzić. Częstonadruki rozlewają się lub blakną. Dzieje się tak, gdy tkanina jest zawilgocona. Aby zapobiec temu zjawisku wystarczy przez kilka sekund wyprasować koszulkę za pomocą termoprasy. Na materiałach zdarzają się niebieskie plamki podczas tworzenia wzorów. Można pozbyć się tego problemu wcześniej czyszcząc ubranie szczotką do usuwania kłaków. Czasami obraz jest rozmyty, co spowodowane jest poruszaniem się matrycy. Wtedy należy ją przykleić taśmą do koszulki. Warto znać kilka przykładów wypadków przy pracy z nadrukami, aby umieć sobie radzić.

Technika oparta na sublimacji dała wiele możliwości i nowoczesne rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *