Budowlana huśtawka

Ogromne, betonowe bloki, ogromne dźwigi, ogromna odpowiedzialność. I liny, których praktycznie nie widać, ale które słychać, słychać w spokoju otulającym całą budowę, spokoju i bezpieczeństwie.

Potwory z lochów

Zawiesia łańcuchowe wykorzystuje się na budowach; są to długie, bardzo wytrzymałe stalowe kompleksy służące do podtrzymywania gigantycznych ciężarów a przymocowywane do wysokich dźwigów. Ciężar, który mogą unieść dochodzi nawet do kilkunastu ton i stanowi główną przyczynę ich istnienia. Rzeczy tak masywnych jak betonowe płyty nie da się tak zwyczajnie przenieść – potrzeba czegoś podobnie wytrzymałego.

Jednakże, z wielką mocą wiąże się także wielka odpowiedzialność. Zawiesia nie mogą być nietrwałe albo łatwo ulegać uszkodzeniom; muszą gwarantować niezawodność oraz bezpieczeństwo, zarówno dla robotników jak i okolicznej ludności – huk, jaki wydałaby spadająca płasko na ziemię betonowa płyta byłby słyszalny nawet poza miastem i z całą pewnością wystraszyłby niejedną osobę; nie mówiąc już o chmurze pyłu, która wyłoniłaby się zza metalowego ogrodzenia.

Jak się bronić przed naturą?

Niestety, nikt jeszcze nie pokonał siły grawitacji oraz pogody. Można im tylko przeciwdziałać, co w wypadku zawiesi łańcuchowych wydaje się nader istotną kwestią. Niewiele osób wie, że łańcuchy wraz z upływem czasu tracą trochę ze swojej mocy i nie podniosą tych samych ciężarów co zaraz po zakupie. Dzieje się tak przez to, że każda cząstka, choćby i najmocniejszego metalu będzie w pewien sposób reagowała na działającą na nią siłę.

To samo wychodzi w przypadku deszczu oraz wiatru – zawiesia łańcuchowe koniecznie muszą być odporne na oba te czynniki pogodowe; inaczej ryzykuje się rdzewienie albo poruszenie. I tak jak rdzewienie da się jeszcze zauważyć przy dokładnych inspekcjach, tak nawet odrobina ruchu na wietrze może się skończyć dla dźwigu fatalnie.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Żeby uniknąć przykrych niespodzianek ważne jest wybieranie takich zawiesi, które były atestowane możliwie największą liczbą ogólnoświatowych testów.

Dzięki temu ma się pewność, że zapewniło się budowie odpowiednie bezpieczeństwo i pracownicy są w stanie pracować w spokoju. A to do osiągnięcia celu jest w zasadzie najważniejsze.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *