Czym są wykładziny przemysłowe?

W lokalach przemysłowych i budynkach użyteczności publicznej na podłogach stosuje się podłogowe wykładziny przemysłowe, inaczej obiektowe. Cechuje je wysoka trwałość przy stosunkowo niskich kosztach. Wśród produktów dominują dwa: wykładziny pcv przemysłowe i obiektowe wykładziny dywanowe. Przeczytaj, kiedy je wybierać.

Wykładziny pcv przemysłowe

Wykładziny pcv przemysłowe, nazywane inaczej gumolitem, wykonane zostały z polichlorku winylu. Łatwo utrzymać je w czystości – mogą być czyszczone na mokro, nawet przy pomocy szorowarek i maszyn do mycia podłogi.

Najczęściej gumolit kładzie się w halach produkcyjnych i pokojach socjalnych. Sprawdzi się także w placówkach medycznych, w których ważne jest zachowanie czystości. Dzięki polimeryzacji taką podłogę można zabezpieczyć przed zarysowaniami i wnikaniem brudu. Stosuje się ją też na szkolnych korytarzach i w salach lekcyjnych.

Wykładziny z pcv dobrze wygłuszają pomieszczenie. W przeciwieństwie do stosowany w takich obiektach płytek są też lepszym izolatorem cieplnym.

Wykładziny przemysłowe z dywanu

Dywanowe wykładziny obiektowe wykonane są z włókien syntetycznych: poliamidu lub polipropylenu. Można się z nich pozbyć nawet uporczywych plam, pod warunkiem, że czyszczone są na bieżąco. Zwykle stosuje się do tego proszki, które po rozsypaniu wnikają we włókna wykładziny.

Kładzie się je najczęściej na powierzchniach biurowych – zarówno w dużych open space’ach, jak i niewielkich biurach. Spotkać je można także w bibliotekach i przedszkolach.

Dywanowe wykładziny przemysłowe wygłuszają wnętrze i ocieplają ją. Tłumią hałasy, które powoduje stukot butów. Dzięki temu, że dostępne są w wielu kolorach i wzorach, łatwo można je dopasować do charakteru obiektu, w którym mają się znajdować.

Wykładzina przemysłowa a domowego użytku

Wykładziny przemysłowe cechuje wysoka trwałość i odporność na zarysowania i brud. Podobnie jak inne materiały, które służą do wykańczania podłóg, wykładziny obiektowe są narażone na ciągłą eksploatację. To sprawia, że trzeba je częściej czyścić: nie mogą blaknąć ani odkształcać się pod wpływem mycia i odkurzania.

Sposób ułożenia wykładziny w domu i biurze jest podobny. Można montować ją na kleju, taśmie dwustronnej lub rzepach. Na dużych powierzchniach trudność polega na tym, że wykładzina jest łączona w kilku miejscach. To wymaga precyzji i doświadczenia osób pracujących przy jej montażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *