Jak wybrać lampę wiszącą? Sprawdź przewodnik

Lampy wiszące sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Nowoczesny design daje możliwość dopasowania lampy do każdego wnętrza. Mnogość modeli na rynku może utrudnić wybór. Czym kierować się podczas wyboru lampy do danego pomieszczenia? Na to pytanie odpowiadamy w naszym poradniku.

Ważny jest kształt i kolor klosza

Jak wyglądają nowoczesne lampy wiszące? Jest to konstrukcja, którą cechuje minimalizm. Składają się z pałąka, który montowany jest na suficie. Z tego elementu zwisają punkty świetlne. Kształt i wygląd klosza lampy jest bardzo istotny.

W mocno uczęszczanych pomieszczeniach sprawdzą się klosze przeźroczyste. Takie klosze mogą zostać zastosowane na przykład w salonie. Ułatwią doświetlenie całej powierzchni. W niektórych pomieszczeniach silne oświetlenie nie jest jednak wymagane. Lampy do sypialni mogą mieć klosze w ciemniejszej kolorystyce.

Istotna jest liczba punktów świetlnych

W nowoczesnych lampach stosuje się wiele punktów świetlnych. Taki zabieg pozytywnie wpływa nie tylko na wygląd konstrukcji. Lampa z wieloma punktami świetlnymi sprawdzi się w dużym pomieszczeniu. Idealna będzie w salonie i innych miejscach reprezentacyjnych

Każde pomieszczenie w domu ma swoją specyfikę, do której powinien być dopasowany rodzaj oświetlenia. Sypialnia nie wymaga dużej liczby punktów świetlnych. W łazience oprócz lampy sufitowej można zastosować również lampę ścienną nad lustrem.

Wielkość lampy dopasowana do funkcji pomieszczenia

Nie tylko liczba punktów świetlnych ma znaczenie podczas wyboru lampy. Istotna jest również wielkość konstrukcji. Niektóre pomieszczenia wymagają silnego źródła światła, które nakierowane jest na jeden punkt. Takim miejscem jest jadalnia, w której sprawdzi się duża lampa wisząca nad stołem.

W sypialni nie ma potrzeby zastosowania centralnego źródła mocnego światła. Pomieszczenie jest użytkowane zazwyczaj w celach wypoczynkowych. Zamiast jednej dużej lampy można więc zastosować kilka niewielkich lamp rozwieszonych w różnych punktach pomieszczenia. Lampy te mogą być włączane w zależności od potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *