Na co zwrócić uwagę, budując dom energooszczędny?

Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na zbudowanie domu energooszczędnego. Nie powinno to dziwić, gdyż takie obiekty są szczelne i charakteryzuję się absolutnie doskonałą termoizolacją. Jest w nich ciepło cały rok i nie trzeba płacić dużych rachunków za energię. Jednak, aby tak się stało, należy trzymać się kilku zasad.

Gdzie postawić taki dom?

Przykładowo na multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/ czytelnie wyjaśniono, jak trzeba takie budynki zorientować względem stron świata. Nie wystarczy bowiem umiejętnie skorzystać z prefabrykowanej technologii szkieletowej. Trzeba jeszcze wiedzieć, że te nowoczesne domy muszą składać się z wielu przeszkleń.

Mało tego, duże okna powinny być precyzyjnie i bez podziałów wmontowane w ściany znajdujące się po stronie południowej lub ewentualnie zachodniej. Wówczas cały obiekt będzie lepiej dogrzany. Ale nawet w przypadku, gdy zdecydujemy inaczej, chcąc mieć okna skierowane na północ, to i tak odpowiednia izolacja zapewni jakieś ciepło, choć tych zysków będzie mniej.

Kwestia wentylacji oraz izolacji

Co ciekawe, przy projektowaniu nowoczesnych domów, chociażby przez firmę MultiComfort, bardzo ważnym elementem jest również wentylacja grawitacyjna albo mechaniczna. Taki system odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego za pomocą tzw. rekuperatora. Właśnie dlatego nie są potrzebne żadne kominy wentylacyjne, aby uzyskać zawsze świeże powietrze.

Jeśli natomiast chodzi o izolację, to tutaj należy zastosować jak najgrubszy styropian konkretnego rodzaju. Zgodnie z informacją podaną na https://www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/, chcąc zmniejszyć ryzyko pojawienia się mostków termicznych, warto zwrócić uwagę na odpowiedni parametr lambda, a więc współczynnik przewodności cieplnej. Powinien być on jak najmniejszy!

Podsumowanie

Tytułem końca, aby dom energooszczędny w pełni spełniał swoje funkcje, musi cechować się szczelnością. Dlatego okna należy połączyć ze ścianami bardzo dokładnie. Co więcej, równie ważne jest poprawne zamontowanie folii na dachu.

Pamiętajmy, że dom energooszczędny daje nie tylko ciepło i niskie koszty ogrzewania zimą, lecz również niezwykle przyjemny chłód w okresie letnim. Jednak, aby to było możliwe, koniecznie unikajmy wszelkich szczelin w ścianach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *