Kleje i uszczelniacze silikonowe znajdują w ostatnim czasie coraz większe zastosowanie w budownictwie. Na rynku dostępne są w postaciach płynnych, półpłynnych a także w postaci stałych past. Silikon sam w sobie jest źródłem niezawodnej izolacji, a także pewną ochroną przed wpływem środowiska. Jest to produkt bardzo odporny na zmianę temperatur.
Produkcja i zastosowanie silikonu
Uszczelniacz silikonowy jest produktem używanym bardzo często w pracach budowlanych, ponieważ ma ogromne zastosowanie w tym zakresie. Produkcja silikonów odbywa się na różnej bazie chemicznej, bardzo popularne są silikony octowe które wykorzystywane są głównie w elektronice, ponieważ wywołują korozję. Mają zastosowanie do uszczelniania paneli, różnego rodzaju obudów. Można je podzielić na trzy grupy, termoutwardzalne które znajdują zastosowanie przede wszystkim jako materiały konstrukcyjne w elektronice.
Kolejną grupą są silikony oksymowe, czyli neutralne są dość często używane także w elektronice, jednakże nie powinny znajdować się w zbyt bliskiej odległości od miedzi. Ostatnią grupą są silikony alkoksylowe, jedne z najbezpieczniejszych, posiadają najmniejszą emisję. Wszystkie rodzaje produktów dostępne są na rynku, są wytrzymałe i odporne na odprężenia i wibracje. Obecnie istnieje możliwość indywidualnego dopasowania potrzeby do danego klienta, zamówienia specjalnego rodzaju silikonu na życzenie.
Rodzaje uszczelniaczy silikonowych
Uszczelniacz silikonowy, silikon do elektroniki a także kleje produkowane są w trzech rodzajach, w ich skład wchodzą środki utwardzane wilgocią, są one utwierdzane w temperaturze pokojowej, a czas ich realizacji wynosi do 72 godzin. Zależne jest to o rodzaju materiału oraz wybranego produktu, największe zastosowanie znajdują w płytkich i szerokich miejscach.
Do przyśpieszenia całego procesu utwardzania można używać delikatnego podgrzewania. Drugim rodzajem są środki utwardzane za pomocą kondensacji dwóch składników, proces twardnienia następuje bardzo szybko w trakcie mieszania. Materiały zawierają swoje własne źródło wilgoci, dzięki czemu wpływają na zmniejszenie kosztów produkcji. Ostatnią grupą uszczelniaczy silikonowych są środki utwardzane na gorąco, powinny być one utwardzane w temperaturze około 90 stopni. Sam proces twardnienia przebiega dość gwałtownie, nie wymagane są składniki dodatkowe, wspomagające. Znajdują zastosowanie w głębokich warstwach materiałów, a utwardzanie zachodzi bardzo równomiernie. Poprawia to ogólnie wydajność produkcji i skraca czas, tym samym również sprzyja optymalizacji kosztów. Obecnie firmy budowlane na rynku posiadają wiele różnego rodzaju innych klejów i uszczelniaczy, z których można skorzystać.