Zalety i wady palet z tworzywa sztucznego

Palety niezbędne do transportowania dużych ilości produktu mogą być stworzone z drewna, metalu lub plastiku – jednak tylko te ostatnie posiadają ogromną ilość zalet, które detronizują wszystkie inne modele.

Normy europalety

Palety plastikowe są zdecydowanie bardziej wytrzymałe od ich drewnianych odpowiedników oraz, co istotne, dużo bardziej higieniczne i dopuszczone do transportowania na nich materiałów we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wszystkie plastikowe palety produkowane są według tych samych norm, co drewniane, dzięki czemu ich zastosowanie i wielkość są takie same jak europalet typu 1, 2 lub 3.

Cena i konserwacja

Paleta plastikowa ze względu na swoje lepsze właściwości jest niestety zdecydowanie droższa niż paleta drewniana, ale oprócz swojej dużej wytrzymałości i idealnym kształcie jest też zdecydowanie prostsza w konserwacji. Paleta drewniana pozostawiona na deszczu może zwyczajnie zgnić, natomiast plastik wystarczy wyczyścić myjką ciśnieniową, dzięki czemu wciąż będzie w takim samym stanie, jak przed przechowaniem jej na deszczu.

Duże obciążenia

Palety drewniane są mniej odporne na uszkodzenia, ale za to zdecydowanie bardziej odporne na wgniecenia i zniekształcenia powstające w wyniku bardzo dużego obciążenia jednostkowego. Palety plastikowe wypadają w takiej sytuacji niestety gorzej, gdyż łatwo je zniekształcić, a powrót do oryginalnego kształtu będzie niemożliwy.

Waga i konstrukcja

Palety z plastiku są o połowę lżejsze niż palety z drewna, więc transportowanie na nich produktów będzie zdecydowanie prostsze. Układanie pustych palet również nie powinno nastręczyć żadnych problemów, gdyż idealnie dopasowane kształtem palety z plastiku wchodzą jedna w drugą zajmując znacznie mniej miejsca niż toporne palety drewniane.

Naprawa zniszczonych palet

Palety drewniane po ich połamaniu trudno doprowadzić do stanu idealnego, przez co zwykle ze względów bezpieczeństwa są poddawane utylizacji. Tworzywo sztuczne pod tym względem jest duże bardziej użyteczne, gdyż zniszczoną paletę można po prostu przetopić, a materiał przeznaczyć na stworzenie nowej, pozbawionej wszelkich zniszczeń sztuki.

Modele

Na rynku dostępnych jest wiele modeli palet zarówno plastikowych, jak i drewnianych, jednak tylko te pierwsze umożliwiają dopasowanie cech do indywidualnego zamówienia zleceniodawcy. Dopasować można zarówno palety słupkowe, płaskie, jak i skrzyniowe oraz ażurowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *