Czym są systemy SCADA i jakie mają zastosowanie?

Automatyzacja przemysłu wykorzystuje szereg zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Wśród nich znajdują się również systemy stosowane do nadzorowania i kontrolowania procesów, jak SCADA.

Czym są systemy Supervisory Control And Data Acquisition?

System określany jako Supervisory Control And Data Acquisition, czyli w skrócie SCADA, jest rodzajem systemu informatycznego, którego celem jest kontrolowanie procesów technologicznych.

Za pośrednictwem systemu można:

– gromadzić dane
– wizualizować dane
– sterować procesami
– alarmować
– archiwizować dane

Co wchodzi w skład systemów?

Systemy kontroli typu Supervisory Control And Data Acquisition współpracują z wieloma elementami połączonymi z systemem komputerowym, który pełni w nich nadrzędną funkcję.

System wykorzystuje przede wszystkim takie komponenty jak sterowniki typu PLC oraz różnego rodzaju czujniki i elementy wyznawcze, za pomocą których można realizować procesu. Komunikacja pomiędzy elementami systemu może być prowadzona na bazie różnych technologii komunikacyjnych, w tym także komunikacji bezprzewodowej.

Gdzie najczęściej stosuje się systemy Supervisory Control And Data Acquisition?

Systemy typu SCADA mają bardzo szerokie zastosowanie we współczesnym przemyśle, dlatego też są one powszechnie spotykane w wielu zakładach.

Używane są między innymi w zakładach produkcyjnych, przetwórczych w branżach jak motoryzacja, chemia, farmaceutyka, przetwórstwo spożywcze, przemysł wydobywczy. Poza tym systemy te mogą być używane do prowadzenia pomiarów oraz kontroli komponentów infrastrukturalnych, na przykład w ramach gospodarki komunalnej.

Dzięki możliwości dowolnego komponowania systemów informatycznych wraz z elementami współpracującymi możliwe jest stworzenie dopasowanych do potrzeb systemów sterowania, które usprawniają realizację codziennych procesów technologicznych.

Jak wdrożyć system?

Aktualnie wdrożeniami systemów Supervisory Control And Data Acquisition zajmuje się wiele firm, które zapewniają swoim klientom pomoc w wyborze właściwych rozwiązań i przeprowadzają kompleksowe procesy wdrożeniowe.

Z dokładnymi ofertami firm wykonujących wdrożenia systemów informatycznych do kontroli procesów technologicznych można zapoznać się już teraz online, aby wybrać najlepszego dostawcę tego typu oprogramowania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *