Jak działa maszyna do cięcia laserem?

Kosztują nawet kilkadziesiąt i kilkaset tysięcy złotych! Jednak mimo tak dużej ceny, warto w nie zainwestować, szczególnie będąc właścicielem dobrze prosperującego zakładu przemysłowego. Chodzi oczywiście o maszyny do cięcia laserem. Jakie mają one zalety? Na czym ogólnie polega ich działanie? Sprawdźmy.

Popularność takich urządzeń

Nie powinien zaskakiwać coraz większy popyt na tego typu wycinarki. Sprzęty te umożliwiają przecież przecinanie dość grubego metalu. Dzięki nim rozdzielimy chociażby rurę czy mającą 80 mm blachę. Taka zaleta bez wątpienia przyciąga klientów.

Jednak jest coś jeszcze, co sprawia, że maszyny do cięcia laserem są tak chętnie wybierane. Mowa o samej technologii, która z każdym rokiem staje się coraz bardziej ulepszana. Urządzenia charakteryzują się zatem zwiększoną wydajnością i prędkością samego lasera.

Na jakiej zasadzie to działa?

W przypadku nowoczesnej maszyny do cięcia laserem nie musimy obawiać się, że coś pójdzie nie tak, jak należy. Cała czynność odbywa się dokładnie i bezpiecznie. Pozwala na to laser światłowodowy. Bez wchodzenia w szczegóły, wyjaśnimy tylko, że zanim wiązka laserowa za pomocą światłowodu trafi ostatecznie do głowicy wyposażonej m.in. w soczewkę skupiającą, najpierw musi odbyć się w diodach pompujących tzw. proces generacji.

Co ważne, owa wiązka ma niesamowicie wysoką gęstość mocy. Właśnie dlatego może nagrzać metal w danym punkcie do temperatury topnienia. Zrobi to w ułamku sekundy, na powierzchni kilka razy mniejszej od ludzkiego włosa! Metal stopi się więc w mgnieniu oka, a wokół nie powstaną żadne deformacje.

Maszyny do cięcia laserem – zalety

Technologia, którą tutaj opisujemy, nadal jest dość nowa. Działające na jej podstawie maszyny mają sporą przewagą nad innymi rozwiązaniami. Dlaczego? Przede wszystkim precyzja! Ona sprawia, że cięcie jest idealne, czyste – materiał pozbawiony jest zadziorów, pyłu, opiłków itp. (nie wymaga dodatkowej obróbki). Poza tym żywotność. Taki sprzęt może pracować przez kilkanaście lat i nie wykazywać oznak eksploatacji.

Co więcej, sama obsługa maszyny do cięcia laserem jest dość łatwa (wystarczy jeden dzień, by poznać podstawowe zasady systemu sterowania). Operator, który przy niej stoi, nie musi być zawsze ubrany w szczelny kombinezon ochronny. Ustawi tylko odpowiednie parametry, a cięcie nastąpi bardzo szybko, nawet w przypadku, gdy mamy do czynienia ze złożonymi konturami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *