Wciągarka łańcuchowa – specyfikacje

Praca w różnorodnych branżach wymaga często podnoszenia, opuszczania, a także utrzymywania w pozycji podwieszonej ładunków o różnych gabarytach oraz ciężkościach. Do takich właśnie celów służy wciągarka łańcuchowa, dzięki której wykonywanie niektórych czynności przebiega sprawniej i szybciej.

Jaki rodzaj napędu dla wciągarki łańcuchowej?

Tego rodzaju sprzęt specjalistyczny może różnić się pod względem rodzaju napędu. Najpopularniejszym modelem jest wciągarka łańcuchowa ręczna, która jest wykorzystywana przede wszystkim w branży budowlanej, motoryzacyjnej, czy na wielkich halach przemysłowych. Ich prosta obsługa oraz wytrzymałe i solidne materiały, z których zostały wykonane, zapewniają bezpieczną i wygodną pracę dla obsługujących ją osób.

Oprócz wciągarek ręcznych nie mniej popularne są urządzenia elektryczne, które napędzane są silnikiem elektrycznym. Stosuje się je najczęściej w branży produkcyjnej oraz w obiektach przemysłowych. Trzecim najpopularniejszym rodzajem są wciągarki łańcuchowe pneumatyczne, które zasilane są sprzężonym powietrzem. Te zaś są przede wszystkim przeznaczone do wyjątkowo ekstremalnych warunków.

Z czego składają się wciągarki łańcuchowe?

Każde tego rodzaju urządzenie składa się z kilku podstawowych elementów. Są to przede wszystkim wózek, haki do podwieszania, belka nośna i wciągnik. Aby urządzenia te były bezpieczne dodatkowo wyposażone może być w ogranicznik podnoszenia, sprzęgło poślizgowe oraz hamulec, który utrzymuje ciężar, gdy nie ma zasilania.

Większość modeli wyposażone jest także w specjalny pojemnik na łańcuch, który zabezpiecza go podczas eksploatacji. Nie trzeba dodawać, że wszystkie elementy muszą być wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów, co przekłada się na bezpieczeństwo ich użytkowania.

Możliwości udźwigu i żywotność wciągarki

Jeżeli chodzi o udźwig, to dobiera się go zgodnie z preferencjami. Najpopularniejsze mieszczą się w przedziale od 500 kg do 10 ton. Jest to jednak kwestia, która uzależniona jest od specyfikacji danej branży, w której będzie pracować.

Ważne jest, aby wciągarka łańcuchowa używana była zgodnie z przeznaczeniem. Stosowanie większych obciążeń, niż przewiduje producent, skutkuje tym, że ich żywotność może być znacznie krótsza, a ich eksploatacja nie całkiem bezpieczna.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *