Recykling makulatury

Makulaturą nazywane są wyroby papiernicze, które są już niepotrzebne lub zniszczone. Odbiór makulatury jest praktykowany w wielu miastach, w celu poddania jej recyklingowi. Dzisiaj jest ona częścią gospodarki odpadami. W wyniku segregacji śmieci, oddzielana od innych odpadów, jest segregowana już w wielu gospodarstwach domowych.

Ograniczenie odpadów

Makulatura jest jednym z najłatwiejszych materiałów, które poddać można przeróbce czyli recyklingowi. Wyselekcjonowanie jej pozwala na znaczne zmniejszenie odpadów na wysypiskach śmieci, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Jest to produkt, który można poddawać aż siedem razy procesowi recyklingu i nie straci się przy tym jego wartości.

Pozyskanie makulatury rozpoczyna się od dokładnego segregowania poszczególnych jej rodzajów. W jej skład wchodzą kartony, zeszyty, książki, gazety, papierowe torby czy tektura falista. W specjalnych miejscach są one dzielone według danych typów i rodzajów i prasowane. W ostateczności trafiają do papierni, w której zostają przerobione na nowy surowiec.

Zbieranie makulatury

Każdy może zebrać w domu odpowiednią ilość makulatury, po czym zdać ją w najbliższym skupie. Otrzyma za to odpowiednią ilość pieniążków oraz kwit, że oddał daną jej ilość. Ponadto odbiór makulatury może też być praktykowany przez specjalne firmy, które na co dzień zajmują się tego typu procederem.

W każdym przypadku dalsza droga makulatury jest taka sama. Jest ona przerabiana, poddawana recyklingowi i przyczynia się do powstawania nowego papieru.

Proces recyklingu

Po odbiorze makulatury następuje jej segregacja, a następnie jej recykling. Cały proces wygląda tak, że miesza się papier z gorącą wodą. W wyniku tego procesu rozwłóknia się go. Poprzez dodawanie odpowiednich substancji chemicznych, które go odbarwiają, oczyszcza się makulaturę. Potem mechanicznie się usuwa, wszelkiego rodzaju, zanieczyszczenia, typu kamień, piasek czy szkło lub drobinki drewna, zszywki, spinacze. Potem oczyszczona masa makulatury umieszczona zostaje w urządzeniu frakcjonującym.

Ostatecznie tak oczyszczona makulatura jest odwadniana, wyjaławiana oraz sprasowana. Następne życie zużytego papieru może sprawić, że stanie się on kartonem, serwetką, papierem toaletowym. Ten proces jest znany od lat, a materiał papierowy przerabiany był zawsze. Zapewne każdy dorosły pamięta obowiązek noszenia do szkoły odpowiedniej ilości makulatury. Dzisiaj recykling makulatury jest tak samo istotny jak recykling każdego innego rodzaju materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *