Jak wybrać węgiel na zimę?

Wybór węgla to z pozoru łatwa sprawa. Jednak osoby, które nie miały w tej dziedzinie doświadczenia mogą się pogubić. Rodzajów węgla jest dużo. Jest ekogroszek, koks, węgiel workowany, duże bryły, małe i miał. Który wybrać? Gdzie kupić węgiel i ile kosztuje tona węgla?

Gdzie kupić węgiel na zimę?

Skład węgla to najlepsze miejsce na zakup opału. Takich miejsc jest wiele i znajdują się nawet w mniejszych miasteczkach. A jeśli nawet we wsi lub mieście nie ma składu węgla, to na pewno jest w okolicznej miejscowości, z której można go zamówić i za niewielką dopłatą dowieść na miejsce. Składy węgla oferują duży wybór produktów pochodzących z różnych kopalni.

Węgiel można kupić także w marketach budowlanych. W takim miejscu dostępne są jednak jedynie worki. Węgiel workowany to fajna opcja dla niektórych gospodarstw domowych, jednak jest nieco droższa.

Jak wybrać dobry węgiel?

Wybór rodzaju węgla zależy od kilku czynników. Przede wszystkim węgiel powinien być odpowiednio dopasowany do pieca, który posiadamy w domu. Jeśli jest to dom jednorodzinny i zamontowany w nim jest piec z podajnikiem to najlepszą opcją jest węgiel workowany. Jeden worek to jeden wsad do pieca. Jest to szybkie i czyste rozwiązanie. Gdy piec jest przeznaczony jedynie to palenia ekogroszku, to nie można wrzucić tam innego węgla.

Węgiel posiada swoją kaloryczność i jest to bardzo ważny parametr, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupów. Im większa jest ta wartość, tym węgiel jest bardziej energetyczny, a więc daje więcej ciepła. Oczywiście im wyższa kaloryczność, tym cena węgla jest wyższa. Wybór powinien być indywidualnie dopasowany. Aby sprawdzić, który węgiel jest najlepszy, warto kupić węgiel w workach i porównać każdy z osobna.

Ile kosztuje węgiel workowany, a ile kupowany na tony?

Ceny węgla uzależnione są od kilku czynników. Przede wszystkim warunkuje je pochodzenie, czyli z jakiej kopalni jest wydobywany. Skład węgla pobiera także swoją marżę i ceny mogą się znacznie od siebie różnić w zależności od regionu. Średnio cena węgla za tonę waha się w granicach od 700 do 1000 złotych.

A jak się ma do tego cena węgla workowanego. Jest on oczywiście nieco droższy. W przeliczeniu na tonę cena taka zazwyczaj jest wyższa o około 100 złotych wzwyż.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *