Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę przy wyborze ekogroszku?

Warto wiedzieć, że obecnie wybór ekogroszku jest znacznie trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy wiedzą, jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Czym musi cechować się dobry dostawca ekogroszku?

Zawartość siarki

Należy mieć świadomość, że wysokiej jakości ekogroszek powinien mieć właściwą zawartość siarki. Rekomendowane jest, by jej wartość nie przekraczała 0,6%. Na rynku można obecnie zaopatrzyć się w omawiany materiał opałowy z zawartością siarki na poziomie 2%. Godny uwagi jest fakt, że wyższe stężenie pierwiastka jest związane z większą emisją dwutlenku siarki w trakcie spalania.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że siarka występuje we wszystkich rodzajach paliw stałych. Warto jednak wiedzieć, że przy stosunkowo małej zawartości tego pierwiastka w ekogroszku, a także bardzo nowoczesnych piecach, ilość emitowanego dwutlenku siarki nie będzie zagrażała zdrowiu człowieka.

Zawartość popiołu

Jest to kolejny aspekt, który powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze omawianego materiału opałowego. Jak wiadomo im większa będzie zawartość popiołu, tym więcej zostanie go w kotle po spaleniu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że popiół wysokiej jakości ekogroszku może być ponownie wykorzystany.

Należy mieć świadomość, że nie będzie on szkodliwy dla środowiska oraz człowieka. Nie wszyscy oczywiście wiedzą, że może on mieć bardzo szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Godny uwagi jest fakt, że zmieszany z żwirem może zostać wykorzystany przez użytkownika do wyrównywania nawierzchni drogi dojazdowej do posesji.

Kaloryczność

Renomowany dostawca ekogroszku ma w sprzedaży materiał opałowy o odpowiedniej kaloryczności. Warto wiedzieć, że im będzie ona większa, tym bardziej efektownego spalania można się spodziewać. Nie można zapomnieć, że wyższa wartość opałowa w zdecydowanej większości przypadków będzie wiązała się z wyższą ceną. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zużycie opału będzie mniejsze.

Oznacza to, że zakup tańszego ekogroszku może być nieopłacalny. Nie jest rekomendowane przy wyborze omawianego materiału opałowego sugerować się tylko ceną. Znacznie lepszym parametrem będzie stosunek ceny do jakości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *