Gruzu nie wyrzucisz do kosza. Jak się go pozbyć?

Gruz po remoncie, budowie czy wyburzeniu to odpad, który musi być poddany odpowiedniej utylizacji. W jaki sposób można się go pozbyć?

Właściwa utylizacja gruzu

Często gruz traktowany jest jako odpad, który nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego. W rzeczywistości jest jednak zupełnie na odwrót. Także gruz poremontowy, pobudowlany oraz po wyburzeniach może być niebezpieczny.

Szczególnym zagrożeniem wynikającym z nieprawidłowej utylizacji tego rodzaju odpadów są znajdujące się w nim styropiany, druty, pozostałości rozpuszczalników, lakierów i farb, które mogą emitować szkodliwe substancje.

W związku z tym pozbycie się gruzu zgodnie z przepisami prawa jest niezbędne – za jego nieprawidłową utylizację grożą kary.

Jak można pozbyć się gruzu?

Gruz powstały podczas prowadzenia prac remontowych w domu czy w mieszkaniu, po budowie czy wyburzeniu można zutylizować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przekazanie go do PSZOK-u, natomiast drugim wybranie specjalistycznej firmy świadczącej wywoz gruzu Katowice to jedno z miast, gdzie można zlecić takie usługi.

PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajduje się w każdej gminie. To tam osoby, które opłacają rachunki za wywóz śmieci, mogą dostarczyć je samodzielnie. W PSZOK-ach można zostawiać także odpady budowlane, remontowe, rozbiórkowe w niewielkich ilościach, w tym gruz betonowy i ceglany, zmieszane odpady z betonu, materiały ceramiczne. Usługa jest bezpłatna.

Druga opcja, czyli obsługa przez firmę prowadzącą wywoz gruzu Katowice lub w innych lokalizacjach jest już płatna. To propozycja przeznaczona dla osób posiadających znaczne ilości gruzu, w tym także wtedy, gdy pochodzi on z prowadzonej działalności gospodarczej. Wówczas można liczyć także na kompleksową obsługę – to wygodna opcja dla osób, które nie mają własnego samochodu, rąk do pomocy.

Szybki wywóz gruzu w każdej ilości

Firmy zajmujące się wywozem gruzu w Katowicach i okolicach, a także w innych regionach kraju mogą zaoferować swoje usługi w dwóch wariantach. To wywóz gruzu od ręki oraz dostawa big-bagów i kontenerów na gruz.

Pierwsza propozycja sprawdzi się wtedy, gdy gruz już jest i trzeba się go pozbyć. Druga z kolei polecana jest w trakcie prowadzenia prac. Wtedy gruz można na bieżąco usuwać do worka albo kontenera. Firmy posiadają na wynajem pojemniki w różnych pojemnościach do wyboru – od kilku do kilkunastu metrów sześciennych.

Powyższe usługi można zamówić również telefonicznie lub przez internet. Adresy firmy, które zajmują się ich świadczeniem, dostępne są online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *