Wraz ze zbliżającą się zimą składy węgla w Polsce przeżywają ogromne oblężenie klientów. Każdy chce na czas zakupić odpowiedni zapas węgla, aby móc w zimie zachować właściwą temperaturę w mieszkaniu. Nie każdy węgiel jest jednak tak sam. Wielu klientów woli wybrać tańszy model, myśląc, że będzie to oznaczało oszczędność. Czy jednak w istocie tak to właśnie wygląd? Czy tańszy węgiel jest tym lepszym? A może jednak warto dopłacić nieco więcej?
Najważniejsza cecha węgla
Każda osoba, która miała do czynienia wcześniej z paleniem w domu węglem, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że może się on spalać w różny sposób. Jedna odmiana spala się wolniej, inna szybciej, a jeszcze inna generuje mniej energii od wszystkich pozostałych. Parametr, który określa tę właśnie cechę, to kaloryczność węgla. Im jest ona większa, tym węgiel spala się wolniej, a jednocześnie generuje więcej energii. Warto przy tym zauważyć, że im węgiel jest kaloryczniejszy, tym bardziej wzrasta jego cena.Stosując węgiel tani, lecz jednocześnie mało kaloryczny, de facto spala się go więcej, aby zachowa w mieszkaniu odpowiednią temperaturę. Innymi słowy, jest to pierwszy dowód na to, że tani węgiel jest w ujęciu szerokiego zakresu czasu węglem droższym, ponieważ zużywa się go więcej niż tego droższego.
A co z popiołem?
Drugim po kaloryczności parametrem węgla, który ma kluczowe znaczenie dla jego jakości, jest zawarty w nim popiół. Odwiedzając składy węgla, z łatwością można zauważyć, że jeden dostawca węgla oferuje produkt o kilku różnych wartościach dotyczących ilości popiołu. Jest to cech bardzo ważna, ponieważ im więcej powstaje popiołu w rynku spalania węgla, tym bardziej jest to węgiel ubogi w energie. Oczywiście jest to także węgiel tańszy.I tutaj dochodzi się do kolejnego dowodu na to, że węgiel tani, który w swoim składzie zawiera np. więcej niż 10% popiołu, będzie generował w wyniku spalania o wiele mniejszą ilość energii, niż węgiel droższy, który popiołu posiada zaledwie 6%. Kolejnym razem zauważyć można, że tańszy węgiel okazuje się droższym, ponieważ zużywa się go wiele więcej.
Podsumowanie
Każdy dostawca węgla dostosowuje swoją ofertę do szerokiego grona klientów. Kupić można zarówno węgiel tani, jak i ten nieco droższy. Klienci, którzy kupują węgiel tańszy z myślą o oszczędnościach, popełniają ogromny błąd, ponieważ jego parametry jasno wskazują, że w przypadku dłuższego czasu, jest to węgiel o wiele droższy w użyciu.