Co warto wiedzieć o paście lutowniczej?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że pasta lutownicza jest w najprostszym możliwym ujęciu substancją, która jest wykorzystywana w trakcie pracy z lutownicą. Godny uwagi jest fakt, że wspomniany produkt odpowiada za właściwy przebieg całego procesu związanego z lutowaniem.

Zastosowanie

Należy mieć świadomość, że podczas lutowania na obrabianej powierzchni bardzo często tworzy się warstwa niemetalicznych związków. Jest to oczywiście spowodowane reakcją metalu z atmosferą. Godny uwagi jest fakt, że wspomniana warstwa może mieć bardzo duży wpływ na topliwość lutu.

Stworzenie trwałej spoiny może nie być przez to prostym zadaniem. Zadaniem pasty lutowniczej jest usunięcie tej powłoki w taki sposób, by obrabiane powierzchnie były gładkie i czyste. Nie wszyscy wiedzą, że omawiany topnik może zapobiec powstawaniu tlenków w trakcie lutowania.

Jaka pasta lutownicza będzie najlepszym rozwiązaniem?

Rekomendowane jest postawienie na produkt, który będzie cechował się niższą temperaturą topnienia od lutu. Użytkownik powinien jednak doprowadzić do sytuacji, aby jego temperatura parowania była wyższa. Bardzo istotne znaczenie mają także stabilność składu chemicznego i właściwości pasty lutowniczej.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w sytuacji, gdy pojedyncze składniki substancji będą wytrącać się przy wzroście temperatury, omawiany produkt nie spełni swojej roli. Nie jest rekomendowane sugerowanie się ceną. Warto stawiać na pastę lutowniczą znajdującą się w asortymencie znanej firmy.

Jakie możemy wyróżnić rodzaje topnika?

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się produkt do lutowania NC. Godny uwagi jest fakt, że w jego składzie znajduje się rozpuszczalnik i kalafonia. Należy zaznaczyć, że omawiana pasta cechuje się stosunkowo niską aktywnością. Ponadto usunięcie ewentualnych pozostałości po paście lutowniczej nie powinno stanowić dla użytkownika większego problemu.

Z kolei topnik do lutowania RMA składa się z aktywatora, rozpuszczalnika i kalafonii. Produkt bardzo często nazywany jest pastą lutowniczą o średniej aktywności. Cechuje ją bowiem miękkość i czystość. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że doskonale zda egzamin przy pracy z różnego rodzaju tworzywami.

Pasty lutownicze dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *