Jakie są najważniejsze parametry wyświetlaczy LCD?

Na półkach sklepowych można znaleźć wiele zaawansowanych urządzeń, które oparte są na mniej lub bardziej skomplikowanych wyświetlaczach LCD. Aby wybrać wysokiej jakości sprzęt należy dowiedzieć się najpierw na które parametry zwracać uwagę.

Najważniejsze parametry

Aby wybrać porządny wyświetlacz LCD należy zwrócić uwagę na aspect ratio, kąt widzenia oraz na jasność wyświetlacza. Bardzo ważne jest także to, aby zwrócić uwagę na gamę kolorów oraz na kontrast.

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, aby zwracać szczególną uwagę na rodzaj zastosowanych matryc. Najlepszym wyborem są wyświetlacze z aktywną matrycą w technologii TN (Twissted Nematic).

Wyświetlacze typu LCD TFT – co trzeba wiedzieć?

Wyświetlacz LCD TFT najprościej rzecz mówiąc to po prostu klasyczny wyświetlacz ciekłokrystaliczny z aktywną matrycą. Główną zaletą wyświetlaczy tego typu jest przede wszystkim bardzo szybki czas reakcji (80ms) i ulepszone STN LCD. W dużej mierze to właśnie dzięki tym rewelacyjnym technologiom możliwe jest odtwarzanie dynamicznych zdjęć.

Ergonomiczne wyświetlacze LCD TFT na tle konkurencyjnych technologii wyróżniają się rewelacyjnym nasyceniem kolorów oraz bardzo wysokim kontrastem. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że można liczyć na bardzo przejrzysty obraz. Największą wadą są niestety wysokie koszty produkcji, dlatego też wyświetlacze tego typu jak na razie są dość rzadko stosowane.

Nowoczesne wyświetlacze STN

Na przestrzeni ostatnich lat olbrzymią popularność zyskały nowoczesne wyświetlacze LCD STN. Największą zaletą tych urządzeń są rewelacyjne parametry jeżeli chodzi o energooszczędność, dlatego też znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle i nie tylko. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że wyświetlacze LCD STN pokazują zdecydowanie mniej niż powyżej opisane wyświetlacze typy TFT.

Z praktycznego punktu widzenia jedyną wadą wyświetlacza STN jest przede wszystkim to, że nie za dobrze radzi on sobie w świetle słonecznym. Dla wielu użytkowników sporym problemem może okazać się także stosunkowo niewielki czas reakcji. Ciekłokrystaliczne wyświetlacze są z roku na rok coraz tańsze, dlatego też drastycznie wzrasta ich zastosowanie. Według wielu specjalistów z branży, to właśnie tego typu wyświetlacze będą rozwijane w najbliższym czasie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *