Instalacja elektryczna w domu

Prawo nie stanowi o tym, kto powinien w budynku rozprowadzić kable do instalacji elektrycznej, tak więc w wielu przypadkach inwestor decyduje się zrobić to osobiście. Jedyną wytyczną nałożoną z góry jest sprawdzenie instalacji przez fachowca, który stworzy skrzynkę i podłączy ją do zamówionego w elektrowni licznika.

Samodzielny zakup osprzętu

Jeżeli nie ma się pojęcia o cechach, jakie powinny mieć kable i gniazdka elektryczne zamontowane w przyszłym domu nie należy się za to zabierać, a chociaż poprosić o radę fachowca. Najlepiej jednak poprosić fachowca o zakup i rozłożenie całej instalacji wraz z założeniem gniazdek elektrycznych.

Ilu żyłowy powinien być kabel do gniazdek, do światła, do indukcji? Jaki powinien iść w ziemi od licznika elektrowni aż do skrzynki w domu? Jaki do indukcji, piekarnika, lodówki, pralki, hydroforu? Mnogość zagadnień jest bardzo duża i naprawdę łatwo się w tym pogubić. Można to oczywiście zrobić samemu, ale trzeba się zastanowić, czy warto poświęcić czas na zapoznanie się ze wszystkimi potrzebnymi informacjami i wierzymy sobie na tyle, że zakupy odbędą się bez pomocy specjalisty.

Rodzaje gniazdek elektrycznych

Kontakt elektryczny to ogólna nazwa, pod którą znajduje się wiele typów gniazdek. Gniazdka elektryczne do kuchni czy łazienki różnią się wyglądem i właściwościami od tych montowanych w salonie, czy w sypialni. Występuje kontakt elektryczny z uziemieniem lub bez, pojedynczy, podwójny lub potrójny, albo wewnętrzny i zewnętrzny. Są również kontakty, które montuje się na tynk oraz takie, które zakłada się pod tynk. Opórcz tego wyróżnia się gniazdka pokojowe oraz mediowe, takie jak gniazdko do komputera, czy telewizji.

Gniazdka różnią się też jakością, fakturą, czy też kolorem i rodzajem pokrycia – mogą być błyszczące lub matowe. Przy zakupie gniazdek, tak jak i przy kablach trzeba zwrócić uwagę na nazwę producenta, gdyż dobra jakość osprzętu i okablowania to podstawa – wymiana instalacji przez zamontowanie złych jakościowo kabli, kucie w ścianach i zasypywanie się w remoncie od początku to przykra perspektywa dla inwestora, który planował zaoszczędzić. Oszczędność to zakup dobrych jakościowo rzeczy. Zakup tańszych szybko się mści, każąc wymieniać się wciąż na nowy, co w rezultacie bardziej opróżnia portfel

Czy instalację kładzie się samem, czy też wzywa się do tego elektryka trzeba pamiętać o jej kontroli i o prawidłowym użytkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *