Zalety druku sublimacyjnego

Sublimacja to technologia druku, która cieszy się rosnącą popularnością. Trudno się temu dziwić, w końcu metoda druku transferowego ma wiele zalet. Nadruki sublimacyjne najczęściej wykonuje się na materiałach tekstylnych takich jak flagi oraz odzież reklamowa. Poznaj zalety druku sublimacyjnego!

Wytrzymały nadruk na ubraniach

Podstawową zaletą druku sublimacyjnego jest jego ogromna wytrzymałość. Nadruk sublimacyjny jest całkowicie odporny na zużycie, nie kruszy się i nie odpada. Nadruki sublimacyjne są również odporne na pranie w wysokich temperaturach, a także na działanie promieniowania ultrafioletowego. Sublimacja druk wykonywana jest na odzieży poliestrowej, ponieważ tusze sublimacyjne wchodzą w reakcję jedynie z tą tkaniną. Skuteczne nadruki mogą jednak zostać wykonane na wszystkich materiałach, które posiadają przynajmniej 80 % poliestru w swoim składzie. Druk sublimacyjny nie daje się wyczuć i przepuszcza wilgoć, dzięki czemu doskonale nadaje się do znakowania odzieży sportowej.

Kolorowe nadruki sublimacyjne

Kolejną zaletą nadruków wykonanych metodą sublimacji jest dokładne odwzorowanie kolorów wykorzystanych w projekcie. Sublimacja druk wykorzystuje kolory w formacie CMYK, dzięki czemu prezentują się one wyjątkowo dobrze. Dzięki wytrzymałości nadruków, kolory nie tracą na swojej intensywności. Do sublimacji wykorzystuje się przede wszystkim ubrania białe, ponieważ to na nich najlepiej prezentują się poszczególne kolory. Możliwe jest także znakowanie odzieży kolorowej, jednak do tego celu wykorzystuje się przede wszystkim czarne tusze.

Jak wykonuje się nadruki sublimacyjne?

Do wykonania nadruku sublimacyjnego potrzebne są odpowiednie tusze sublimacyjne, a także papier transferowy. Pokryty tuszem papier przykłada się do tkaniny, a następnie przenosi się druk na jej powierzchnię przy pomocy specjalnych pras. Tego rodzaju prasy generują wysoką temperaturę, która sprawia, że zachodzi proces przenoszenia tuszów. Pod wpływem wysokiej temperatury włókna tkaniny poliestrowej otwierają się i przyjmują barwnik do swojego wnętrza. Po zakończeniu procesu włókna zostają na powrót zamknięte, dzięki czemu barwnik staje się częścią tkaniny i jest praktycznie niezniszczalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *