Do czego służą palety plastikowe?

Palety plastikowe cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Pomału wypierają palety drewniane i stają się standardem w Europie. Palety plastikowe kojarzą się głównie z przemysłem spożywczym, ale inne branże, takie jak np. motoryzacyjna, również chętnie z nich korzystają.

Palety plastikowe i ich cechy charakterystyczne

Plastikowe palety pozwalają zachować odpowiednią czystość i są łatwe do mycia. Chociaż są lekkie to są bardzo trwałe i odporne na mechaniczne uszkodzenia. Są również ekonomicznie, nie zajmują dużo miejsca, ponieważ można je poskładać jedna na drugą.

Jakie są rodzaje plastikowych palet?

Wyróżnić można kilka głównych typów palet. Każdy rodzaj przeznaczony jest do określonych zastosowań. Wszystkie wykonane są ze sztucznego tworzywa, a ich płaskie powierzchnie są nieocenione dla transportu. Oprócz plastikowych palet standardowych w sprzedaży dostępne są palety kontenerowe, czyli tzw. półpalety oraz ćwierćpalety. Spośród palet plastikowych wyróżnić również można palety typowo magazynowe, które służą do przechowywania towarów oraz lekkie palety plastikowe, które są paletami przeznaczonymi wyłącznie do transportu.W przypadku produktów, które trzeba transportować z zachowaniem szczególnej sterylności, używa się palet, które są higieniczne, mają atesty i wykonane są z czystych materiałów, bez domieszek. Dostępne są także nadstawy paletowe, czyli opcja zbudowania skrzyni plastikowej na palecie.

Co to są europalety plastikowe?

Europalety plastikowe to urządzenia, które zostały wyprodukowane przy użyciu techniki formowania wtryskowego. Polega ona na wtryskiwaniu uplastycznionego tworzywa do formy. Palety tego rodzaju są coraz bardziej popularne w magazynach. Spełniają one restrykcyjne normy, zwłaszcza jeśli chodzi o transport żywności.

Palety plastikowe i ich wady

Palety te mają niską odporność na odkształcenia, które mogą być spowodowane dużym obciążeniem Powierzchnia tej palety jest gładka, a to umożliwia jej zawilgocenie, co jest kolejnym minusem. Wilgotna paleta stwarza również ryzyko poślizgu na regałach lub na widlaku. Wpływa to na bezpieczeństwo pracowników i może stanowić zagrożenie życia. Palety plastikowe są o wiele droższe, niż drewniane.Chociaż paletom plastikowym nie brak wad to trudno nie dostrzec tego, że korzystanie z nich ma jednak więcej zalet. Na rynku jest wielu producentów palet, więc zdobycie ich do firmy lub zakładu nie sprawi problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *