Jak powstaje folia polietylenowa?

Większość ludzi zapewne nie wyobraża sobie życia bez folii spożywczej, reklamówek jednorazowych, woreczków do przechowywania żywności czy folii zabezpieczającej chociażby meble w trakcie remontu. Ale czy każdy wie, jak taka folia powstaje?

Co to jest folia?

Na początek trochę informacji z zakresu chemii: Folia polietylenowa producent to nic innego jak przezroczysty polimer, który zapewnia świeżość żywności i chroni ją przed dostępem powietrza. Dzięki temu zapobiega wchłanianiu wilgoci przez suche produkty spożywcze, a wilgotne lub mokre chroni przed jej utratą. Inną niezwykle istotną cechą tego tworzywa jest zapobieganie przechodzenia zapachów z jednych produktów na inne. To, że tworzywo jest sztuczne, w uproszczeniu oznacza, że składa się ono z ogromnych cząsteczek powstałych poprzez połączenie się tysięcy mniejszych, które wspólnie tworzą długi łańcuch. To właśnie polimery.

Jak powstała folia polietylenowa producent?

Skoro była chemia to teraz historia. Pierwsze polimery zostały wynalezione przez brytyjskiego chemika w 1862 roku. Być może wielu ludzi będzie zaskoczonych tym, że plastik nie jest wynalazkiem XX wieku. W tamtym czasie plastik powstał z bawełny, kwasu azotowego, kwasu siarkowego, oleju rycynowego i kamfory, a już dwa lata później, w USA inny naukowiec ulepszył wynalazek Brytyjczyka. Natomiast powstanie polietylenu zawdzięczamy zupełnemu przypadkowi, a przyczynili się do tego naukowcy z pewnej brytyjskiej fabryki, którzy w 1933 roku zmieszali ze sobą benzen i etylen w wysokiej temperaturze i ciśnieniu. Dzięki temu dzisiaj możemy tak szeroko wykorzystywać folię polietylenową, nie tylko do przechowywanie żywności, ale także w przemyśle i w budownictwie.

Ciekawostki o folii polietylenowej

Pewnie niewielu ludzi rozmyśla o folii, kiedy pakuje do niej różnego rodzaju produkty spożywcze czy przedmioty, ale warto poznać kilka ciekawostek:
– do produkcji folii polietylenowej potrzebna jest ropa naftowa,
– aby folia mogła powstać trzeba rozgrzać granulki tworzywa sztucznego do temperatury 100 stopni Celsjusza,
– folia polietylenowa jest materiałem trudnym do recyklingu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *