Folia pęcherzykowa – właściwości, produkcja, rodzaje

Materiał opakowaniowy jak folia pęcherzykowa jest bardzo często używany do zabezpieczania produktów i wypełniania kartonów. Jak powstaje? Jakie są jej główne rodzaje? Gdzie jest ona najczęściej używana?

Właściwości folii pęcherzykowej

Folia pęcherzykowa, inaczej folia bąbelkowa jest materiałem foliowym, w którym zamknięte są pęcherzyki powietrza. Z tego względu cechuje się ona wysokim stopniem amortyzacji i zabezpiecza produkty przed uszkodzeniem mechanicznym.

Ponadto folia pęcherzykowa skutecznie chroni przed wpływem wilgoci z zewnątrz, rozlewaniem się produktów, a także przed ich zanieczyszczeniem.

Te właściwości powodują, że z folii bąbelkowej korzysta się obecnie bardzo często w firmach produkcyjnych, sklepach internetowych oraz w innych przedsiębiorstwach w celu zabezpieczania produktów.

Jak produkowana jest folia bąbelkowa?

Folia pęcherzykowa, inaczej określana także jako Folia bąbelkowa jest rodzajem materiału, który powstaje z tworzywa sztucznego.

Do produkcji folii wykorzystuje się tworzywa w formie drobnego pelletu. Następnie jest on topiony i wytwarza się z niego folię. Producent folii bąbelkowej może wykorzystać także gotowe już folie.

Następnie folia umieszczana jest w specjalnych maszynach, które wyposażone są w perforowane cylindry. Dochodzi wtedy do zgrzewania dwóch warstw folii i zamknięcia między nimi pęcherzyków powietrza.

Tak powstająca folia pęcherzykowa może mieć różne formy i może służyć również do wytwarzania innych wyrobów opakowaniowych.

Folia bąbelkowa – rodzaje

Dostępne są folie dwuwarstwowe i dodatkowo wzmacniane, które cechują się wyższą odpornością mechaniczną.

Bąble w folii bąbelkowej także mogą mieć różne wielkości. Im bąble są większe, tym folia skuteczniej amortyzuje, lecz też jest mniej elastyczna. Folia o mniejszych bąbelkach jest za to miękka i lepiej nadaje się do mniejszych produktów.

Dodatkowo producent folii bąbelkowej może też nadać jej różne kolory. Standardowo folia jest półprzezroczysta, natomiast może być ona też barwiona, na przykład na kolor różowy, błękitny czy zielony.

Warto też wskazać, że folia pęcherzykowa używana jest do produkowania innych typów materiałów, na przykład torebek, kopert bąbelkowych, przekładek – arkuszy bąbelkowych, dlatego ma ona szerokie zastosowanie jako materiał opakowaniowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *