Jak powstała folia bąbelkowa?

Folia bąbelkowa została stworzona z myślą o zabezpieczeniu przesyłek pocztowych. Dla wielu jest to także świetne narzędzie do redukcji stresu. Jak się okazuje, strzelanie wypełnionymi powietrzem bąbelkami dla wielu jest bardzo przyjemnym i relaksującym zajęciem. Jak powstaje folia bąbelkowa gruba i jakie są jej zastosowania?

Jak powstała folia bąbelkowa?

Folia bąbelkowa, podobnie jak wiele innych genialnych wynalazków, powstała zupełnie przypadkowo. W latach 50 dwóch inżynierów chciało stworzyć coś na miarę plastikowej tapety ściennej. Maszyna zaprojektowana do drukowania plastikowej tapety okazała się urządzeniem do produkcji folii bąbelkowej.

Początkowo inżynierowie byli pewni, że ich pomysł zakończył się fiaskiem. Po pewnym czasie postanowili jednak, aby swoją porażkę przekłuć w sukces. Dziś folia bąbelkowa jest produkowana na masową skalę i wykorzystywana w naprawdę przeróżny sposób.

Jak wykorzystuje się folię bąbelkową?

Folia wypełniona bąbelkami powietrza ma naprawdę szerokie zastosowanie. Oczywiście najczęściej wykorzystujemy ją do zabezpieczenia przesyłki pocztowej, ale nie jest to jest jej jedyna właściwość. Folia bąbelkowa gruba to świetny materiał izolacyjny. W budownictwie wykorzystuje się ją do termoizolacji ścian i dachów budynków.

Charakterystyczną cechą folii bąbelkowej jest bardzo dużo opór ciepła. Folia bąbelkowa zatrzymuje energię cieplną i nie pozwala jej przenikać. Folię rzadko jednak wykorzystuje się jako jedyny materiał izolujący. Budowlańcy często zestawiają ją z innymi dostępnymi na rynku materiałami o właściwościach termoizolacyjnych.

Inne zastosowania folii bąbelkowej

Każdy z nas słyszał o terapeutycznych właściwościach folii bąbelkowej. Chodzi tutaj oczywiście o pstrykanie wypełnionymi pęcherzykami powietrza. Uwalnianie powietrza z bąbelka i słuchanie towarzyszących temu zajęciu dźwięków ma rzekomo niezwykle relaksujące działanie. Niejednokrotnie widzimy przecież studentów, którzy przed ważnymi egzaminami relaksują się w ten właśnie sposób.

Folia bąbelkowa gruba może być używana jako materiał zabezpieczający, nie tylko w przypadku przesyłek pocztowych. Folię możemy wykorzystać do zabezpieczenia basenu, porcelany czy ozdób świątecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *