Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie awaryjne?

Należy mieć świadomość, że przerwa w dostawie prądu czy wieczorna awaria instalacji elektrycznej mogą być bardzo niebezpieczne. Jak wiadomo w takich sytuacjach zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo poruszania się użytkowników po domu może podnieść oświetlenie awaryjne. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Dlaczego rekomendowane jest zainstalowanie oświetlenia awaryjnego?

Osoby, które zdecydują się na omawiane oświetlenie awaryjne zagwarantują nie tylko sobie, ale również swoim najbliższym bezpieczeństwo przy poruszaniu się po domu. W przypadku, gdy dojdzie do zgaśnięcia światła, właściwie zamontowane oprawy awaryjne pozwalają zniwelować ewentualne ryzyko upadku czy potknięcia się.

Rozwiązanie jest szczególnie przydatne, gdy w danym domu będą mieszkały osoby starsze czy dzieci. Świetnym pomysłem będzie także zainstalowanie oświetlenia awaryjnego, gdy dana osoba ma w planach prowadzenie działalności usługowej w określonych pomieszczeniach.

W jaki sposób rozplanować oświetlenie awaryjne w domu?

Osoby, które już podjęły decyzję o zainstalowaniu oświetlenia awaryjnego w domu muszą zająć się jego właściwym rozmieszczeniem. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że oprawy awaryjne muszą znajdować się w miejscach, gdzie poruszanie się po ciemku mogłoby być bardzo niebezpieczne.

Godny uwagi jest fakt, że do najbardziej newralgicznych punktów należy zaliczyć korytarze, okolice schodów, kuchnie czy łazienkę. Ponadto w takich miejscach doskonale egzamin zdadzą oprawy awaryjne montowane na suficie.

Jak powinno zostać wykonane awaryjne oświetlenie?

Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że zgodnie z polskim prawem budowlanym omawiane awaryjne oświetlenie musi zostać zaplanowane przez uprawnionego projektanta instalacji elektrycznych. Ponadto plan musi być sporządzony zgodnie z wszystkimi obowiązującymi w danym momencie normami czy wymaganiami. Godny uwagi jest fakt, że dokładne zalecenia mogą się różnić w zależności od powierzchni danego budynku, jego przeznaczenia czy nawet liczby kondygnacji.

Nie można zapomnieć, że określony projekt jeszcze przed ostatecznym zrealizowaniem musi być uzgodniony z właściwym rzeczoznawcą od zabezpieczeń przeciwpożarowych. Koniecznie należy pamiętać, aby wykonanie awaryjnego oświetlenia było zlecone fachowcowi, który może poszczycić się odpowiednim doświadczeniem. Ponadto zrealizowany projekt zostanie oddany do użytku dopiero w momencie, gdy zostaną przeprowadzone próby odbiorcze. Ich zadaniem jest bowiem sprawdzenie czy oświetlenie działa właściwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *