Szakla – co to jest i gdzie się ją stosuje?

Szakla z pozoru jest prostą rzeczą, jednak niezwykle pomocną w wielu branżach. Ma ona w sobie wiele zalet i pełni różne funkcje. Z jej pomocą można połączyć różne elementy za pomocą prostych ruchów. Czym jest dokładnie szakla i do czego służy?

Definicja szakli

Jest to metalowa klamra. Najczęściej w kształcie litery „U” lub „Ω”. Tworzy ona zamknięty obwód. Aby ją otworzyć należy odkręcić śrubę lub zapadkę sprężynową. Najczęściej stosowana jest podczas łączenia liny z żaglem lub dwóch łańcuchów ze sobą.

Szakle wykonane są najczęściej ze stali z powłoką galwaniczną. Powłoka sprawia, że są one odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Chroni ona przede wszystkim przed korozją.

Gdzie stosuje się szakle?

Szakla bardzo często zamiennie nazywana jest szeklą. Najczęściej kojarzona jest z żeglarstwem. Jednak również branża budowlana i przemysł chętnie wykorzystują szakle do różnego rodzaju zastosowań.

Szakle stosowane są od wielu lat i przez ten czas doczekały się bardzo wielu różnych modeli. Na rynku dostępne są modele wzmocnione, które znajdują zastosowanie w przemyśle ciężkim i transporcie. Na takich modelach fabrycznie wybita jest liczba oznaczająca maksymalny udźwig. Szakle spotkać można również w rolnictwie i ogrodnictwie.

Solidna konstrukcja szakli

Jak już wcześniej wspomniano, szakle najczęściej wykonane są ze stali. Ale w sumie każdy metal nadaje się do produkcji szakli. Wszystko zależy od tego, do jakich celów będzie ona używana. W żeglarstwie i budownictwie powinno stosować się szakle wykonane ze stali kwasoodpornej lub mosiądzu. Zapewniają one maksymalne bezpieczeństwo i gwarantują długą żywotność.

Najpopularniejsza szakla składa się z dwóch elementów – z korpusu i śruby. Korpus, czyli półkole jest zamykany i otwierany za pomocą śruby. Najczęściej śruba posiada spłaszczenie, dzięki któremu łatwiej można ją odkręcić i dokręcić.

Szakle w sklepie internetowym

Gdzie kupić szakle? Pierwsza myśl to jest sklep budowlany. I owszem można w nim znaleźć szakle. Jednak wybór nie jest tak duży. Najlepiej skorzystać z oferty sklepów internetowych.

W sklepie online można znaleźć nie tylko szakle, ale także inne niezbędne akcesoria, które przydadzą się do mocowania i łączenia różnych elementów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *