Kleje przemysłowe – czym kierować się przy zakupie?

Stosowane są w wielu sektorach gospodarki. Od połowy wieku XX ich użycie stało się powszechne. Współcześnie kleje przemysłowe skutecznie wypierają inne tradycyjne sposoby łączenia w branżach elektronicznej, motoryzacyjnej, lotniczej.

Rodzaje klejów przemysłowych

Do najczęściej wybieranych klejów zalicza się kleje:
• Metakrylowe,
• Cyjanoakrylowe,
• Anaerobowe,
• Polimerowe MS.

Metakrylowe kleje przemysłowe to często substancje dwuskładnikowe – klej nabiera swoich właściwości dopiero po połączeniu dwóch składników. To kleje bardzo silnie wiążące stosowane głównie do tworzenia połączeń konstrukcyjnych, które będą narażone na duże obciążenia.

Kleje cyjanoakrylowe to produkt zalecany do szybkiego klejenia niewielkich szczelin.

Klej przemysłowy anaerobowy trwale łączy i zabezpiecza konstrukcje tworzone z elementów metalowych. Poza łączeniem anaeroby dodatkowo zabezpieczają powierzchnię metalu.

Wysoko zaawansowana technologia polimerów MS pozwoliła na stworzenie klejów, które łączą elementy wykonane z różnych materiałów.

Oprócz wymienionych stosowane są także inne kleje wyprodukowane na drodze syntezy chemicznej oraz substancje pochodzenia roślinnego.

Jaki klej przemysłowy wybrać?

Nie istnieje jeden uniwersalny, niezawodny klej. Ze względu na odmienną specyfiką procesów produkcji kleje przemysłowe należy dobierać adekwatnie do rodzaju materiałów i wielkości szczelin.

Wspólnym mianownikiem jest konieczność zadbania o czystość klejonego podłoża – tylko dobrze oczyszczone i odtłuszczone elementy można połączyć trwale.

Co decyduje o skuteczności łączenia?

Stosowanie klejów przemysłowych pozornie wydaje się być niezwykle prostą technologią. To fakt, klejenie trudne nie jest – nie wymaga skomplikowanych maszyn, ani wiedzy czy doświadczenia pracowników. Jednak zawsze należy wziąć pod uwagę warunki, w jakich zachodzą procesy.

Oprócz czystości podłoża należy mieć na uwadze wielkość szczeliny, czyli odległość dzielącą łączone elementy.

Bardzo istotnym warunkiem zastosowania metody łączenia klejami przemysłowymi jest czas wiązania. To czynnik, który uważany jest za wadę metody – stosowanie niektórych klejów wymaga odczekania dłuższego czasu, przez co sprawdzenie właściwości produktu końcowego odsuwane jest w czasie.

Dodatkowo trudność stwarza demontaż – kleje stosowane w przemyśle są mocne i demontaż wymaga stosowania specjalnych rozpuszczalników lub metod mechanicznych.

Wybierając klej trzeba mieć na uwadze warunki temperaturowe – niektóre kleje stosować można jedynie na gorąco. Ważką sprawą są także warunki atmosferyczne – zarówno te, w jakich przebiega proces łączenia, jak i te, w których gotowy element będzie miał w przyszłości zastosowanie.

Kleje przemysłowe dostępny jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *