Zalety druku sublimacyjnego

Postęp technologiczny dotyka niemalże każdego aspektu naszego życia. Innowacyjne rozwiązania nie ominęły technologi druku. Obecnie możemy cieszyć możliwością nanoszenia cyfrowych zdjęć lub innych dowolnych grafik na niemalże każdy rodzaj materiału. Niezależnie od tego, czy jest to materiał naturalny, czy też polimerowy. Jak to możliwe? Czym jest nadruk sublimacyjny i jakie ma zastosowanie? Odpowiadamy poniżej.

Nowoczesny druk

W przeszłości nadruk na materiale syntetycznym tj. polimerowym był niemalże niemożliwy. Obecnie ze względu na technologię sublimacji niestanowi to większego wyzwania. Posiadając sprzęt do nadruku sublimacyjnego możemy wytworzyć dowolne zdjęcie, grafikę na tkaninie polimerowej w kilka minut. Równocześnie uzyskany nadruk będzie charakteryzował się wyjątkową trwałością. Jak jest to możliwe?

Przede wszystkim, ze względu na specyfikę samego procesu. Drukowanie na materiale syntetycznym rozpoczyna się w chwili druku wybranej grafiki na papierze sublimacyjnym. Następnie papier z nadrukiem nakładany jest na wybrany materiał. Włącza się tzw. termoprasę, czyli urządzenie, które poprzez wysoką temperaturę i ciśnienie zmienia tusz z papieru w formę gazową.

Równocześnie ze względu na te czynniki dochodzi do otwarcia włókien polimerowych. W tym momencie tusz wnika w głębokie struktury materiału. Z tego względu nadruk sublimacyjny można z powodzeniem określić jako wdrukowanie. Po zamknięciu włókien nałożone zdjęcie w praktyce staje się nieusuwalne. Wykonany nadruk na materiale będzie w pełni odporny na ścieranie, pranie oraz łamanie.

Zalety sublimacji

Obecnie drukowanie na materiale polimerowym za pomocą sublimacji charakteryzuje się jedynie zaletami. Przede wszystkim jest to technologia tania, szybka oraz efektywna. Jeżeli chcemy nabyć niezbędny sprzęt musimy przygotować się na wydatek jedynie od 4 do 7 tysięcy złotych. Ponadto czas poświęcony na wydruk to zaledwie kilka minut, natomiast sama sublimacja w termoprasie zajmuje zaledwie kilka sekund.

Oznacza to, że sublimacja jest bardzo wydajną technologią. Ponadto uzyskany rezultat będzie zarówno efektowny, jak i trwały. Niezależnie od kolorystyki użytego materiału uzyskany nadruk będzie się charakteryzował głębią koloru. Warto również nadmienić, że korzystając z komputera uzyskujemy pełną dowolność dotyczącą drukowanych zdjęć i grafik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *