Podstawowe informacje o zawiesiach pasowych

Zawiesia pasowe są elementami, które wykorzystuje się podczas dźwigania towarów nieprzystosowanych pod urządzenia transportowe. Są to elastyczne pasy, które przypominają tradycyjne pasy transportowe. Występują w różnych kolorach, które oznaczają ich siłę udźwigu. Materiał, który służy do ich produkcji, to poliester. Zawiesia są elastycznymi elementami.

Rodzaje zawiesi pasowych

Na rynku dostępnych jest wiele zawiesi pasowych, które występują w różnych typach. Można zaopatrzyć się w wersje jednocięgnowe, dwucięgniowe, trzycięgnowe czy czterocięgnowe. Dostosowuje się je do ładunków, które mają dźwigać. Najczęściej stosuje się dwie pierwsze wersje, lecz zdarza się, że w skrajnych przypadkach potrzebne się nawet czterowarstwowe typy.

Zawiesia pasowe można podzielić także na różne typy pod względem A, B i C. Zawiesia typu A to elementy o obwodzie zamkniętym. Zawiesia typu B są zakończone pętlami, natomiast zawiesia typu C to pasy zakończone ogniwami ED.

Zawiesia pasowe i ich zastosowanie

Zawiesia są wykorzystywane w wielu miejscach. Dzięki swoim właściwościom umożliwiają dźwiganie bardzo ciężkich ładunków. Wszystko zależy od dostosowania typu zawiesi pasowej do danego obciążenia.

Najczęściej zawiesia są wykorzystywane do dźwigania obciążeń, które nie posiadają punktów zaczepowych. Przedstawiane pasy są zatem bardzo często stosowane przez firmy dźwigowe czy firmy budowlane. Nie brakuje tych elementów także w magazynach czy halach produkcyjnych, gdzie istnieje potrzeba przenoszenia ciężkich ładunków. Również nie brakuje zawiesi pasowych w stoczniach do wodowania statków.

Właściwości zawiesi pasowych

Jedną z najistotniejszych cech tych elementów to ich niska waga i jednocześnie bardzo wysoka wytrzymałość. Mogą one być zatem używane do dźwigania bardzo ciężkich ładunków, które osiągają wagę nawet kilkudziesięciu ton. Wszystko bowiem zależy od dostosowania konkretnego typu zawiesi do ładunków.

Są wykonane z poliestru, który jest miękki. Nie szkodzi on zatem ładunkom podatnym na uszkodzenia. Zakres temperatury, w której można używać zawiesi, również jest bardzo szeroki, gdyż waha się od -40⁰C do 100⁰C. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwy podział na przeznaczenie wagowe, jak również możliwość ich wykorzystania do dźwigania ładunków nieposiadających uchwytów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *