Różne zastosowania

Węglik spiekany jest materiałem niezwykle popularnym, ponieważ znalazł on zastosowanie w wielu różnorodnych dziedzinach przemysłu. Choć możemy o nim nie słyszeć, to jednak na pewno surowiec ten towarzyszy nam w codziennym życiu.

Jak odkryto węglik spiekany?

Ogromny wkład d w rozwój weglików spieknaych miał Karl Schröterow, który to odkrył, że proszek węglika wolframu, po zmieszaniu z takimi metalami jak: żelazo, nikiel czy kobalt oraz następnym sprasowaniu w formie wypraski, może być z powodzenie spiekany z udziałem fazy ciekłej. W konsekwencji otzrymuje się produkt, który charakteryzuje sie niską porowatością, a także bardzo wysoką twardością oraz znaczną wytrzymałością.

Tak, bazując na wynikach badań, węgliki spiekane, zawierające w składzie głównie węglik wolframu, zostały opatentowane w 1923 roku. Dziś produkowany węglik spiekany charakteryzuje się różnymi, często bardzo zróżnicowanymi właściwościami, które są specjalnie dostosowane do potrzeb różnych dziedzin przemysłu i oczywiście odbiorców tego surowca. Sam węglik znajduje ogromne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu (np. narzędziowym, wydobywczym, samochodowym, a także w przemyśle chemicznym, zbrojeniowym, a nawet leśnym). To też materiał niezwykle popularny w medycynie.

Węglik spiekany skład

Węgliki spiekane to takie materiały, które cieszą się dużym zainteresowaniem, a to wszystko ze względu na swoje unikalne właściwości skrawane. Wśród kilku różnych grup, można wyróżnić węgliki spiekane, które będą zawierać w swoim składzie np. wolfram, tytan czy kobalt, a też takie, które będą się składać np. wyłącznie z wolframu i kobaltu. Każdy z rodzajów węglików znalazł zastosowanie w innej dziedzinie, i tak np. węgliki wolframowo-tytanowo-kobaltowe można wykorzystywać do obróbki stali, zaś węgliki wolframowo-kobaltowe do obróbki żeliwa, wszelkiego typu metali kolorowych czy stopów lekkich. Węglik spiekany cena w ogromnej mierze uzależniona jest od ostatecznego składu węglików. Te, które w składzie mają tzw. materiały rzadkie, są o wiele droższe, niż węgliki tradycyjne. Na rynku znajdziemy wiele skupów węglika spiekanego, gdzie jego cena może być bardzo różna. Węglik spiekany cena podyktowana jest także aktualnym zapotrzebowaniem na ten surowiec, przy czym w skupach zawsze można ją jeszcze negocjować. Ostateczna cena węglika zależy też od ilości zakupionych kilogramów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *