Kompensacja mocy biernej, a opłaty

Ostatnio coraz głośniej mówi się o procesie, jakim jest kompensacja mocy biernej. Wydaje się on skomplikowany, jednak po odpowiednim wgłębieniu się w ten temat okazuje się, że możemy wyeliminować niepotrzebne straty energetyczne w naszym domu.

Czym tak naprawdę jest kompensacja mocy biernej?

Moc bierna pojemnościowa to nic innego, jak jeden z procesów, wchodzących w skład zmniejszania współczynnika mocy. W skrócie mówiąc, poprawia się trwałość sieci. Najważniejsze jest tutaj to, że przy dużej ilości wytworzonej mocy biernej otrzymujemy większy rachunek za energię elektryczną. Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest jego zmniejszenie.

Na prąd składają się trzy rodzaje mocy: czynna, bierna i pozorna. Jak pobierana jest energia? Z pomocą silników. Z kolei energia czynna i bierna sprawiają, że zaczynają tworzyć się straty cieplne. Zmniejszają one przez to sprawność linii kablowych i transformotorowych. Na tym właśnie zarabiają dostawcy prądu: dostarczana jest jego duża ilość, przy zerowych stratach finansowych. Moc bierna pojemnościowa pozwala zmniejszyć współczynnik wydzielanej mocy, przez co płacimy mniejsze rachunki za prąd. Poprawia się także żywotność kabli.

Energia czynna i bierna, a opłacalność

Wiele osób zastanawia się więc, czy sam proces jakim jest kompensacja mocy biernych jest opłacalna. Okazuje się, że tylko w wypadku, gdy straty jakie ponosimy za prąd przekraczają 500 złotych. Jeśli ponosimy mniejsze straty, nie warto wgłębiać się w ten temat. Redukcja opłat za prąd w takim wypadku nie okaże się dla nas zbyt wielka. Dodatkowo, poniesiemy koszty za zakup urządzeń, które miałyby odciążyć wytwarzaną moc energii.

Jak więc widać, kompensacja mocy biernej nie jest opłacalna w każdym wypadku i nie zawsze przyczyni się do zwiększenia naszych oszczędności. Okazuje się, że nie wystarczy ograniczyć używania prądu – sytuacja ta jest nieco bardziej skomplikowana. Koszty energii należą niestety do tych najbardziej uciążliwych. Obciążają one kieszenie nie tylko małych firm, lecz również i domów jednorodzinnych. Przedsiębiorcy poszukują więc w chęcią ciekawych rozwiązań, które pozwolą otrzymać efektywność energetyczną. Niestety nie w każdym wypadku jest to możliwe, więc pozostaje szukać innych rozwiązań, bądź poczekać, aż w tej kwestii zostaną wprowadzone odgórne zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *