Jak rozpoznać kiepski jakościowo ekogroszek?

Ludzie starają się już dbać o ekologię na co dzień, dlatego też szukają różnych ekologicznych rozwiązań, nawet w kontekście ocieplania własnych domów i innych budynków. Zwykły węgiel zastępują bardziej neutralnym dla środowiska ekogroszkiem. Na ten materiał trzeba jednak uważać. Jakie parametry wskażą więc na jego prawdziwą jakość?

1 – cena

Nie da się ukryć, że w tym momencie naprawdę trudno kupić wysokiej jakości opał za niewielkie pieniądze. Ekogroszek hurt czasami może mieć dość korzystną cenę, gdy pozyskuje się go w większej ilości i to za jednym razem, jednakże nie zmienia to faktu, że ta cena raczej nigdy nie będzie nie wiadomo jak niska.

Nie należy więc szukać jakiejś przesadnej oszczędności na opale, którym będzie się ogrzewać czy to dom, czy go budynek mieszkalny. Niskojakościowy węgiel potrafi zaszkodzić piecom i wprowadzić dużo więcej niepotrzebnych zanieczyszczeń do otoczenia.

2 – kaloryczność

Podstawowym parametrem decydującym o jakości ekogroszku hurt jest jednak nie cena, a jego kaloryczność. Im ona wyższa, tym lepiej świadczy to o wartości opałowej węgla. Opał o mniejszej kaloryczności okaże się mało praktyczny, a często wprost nie będzie się go dało używać.

W przypadku używania ekogroszku o niskiej kaloryczności bardzo często dochodzi do jego nierównomiernego i niecałkowitego spalania. Opał może się spiekać, przez co nie zostanie właściwie wykorzystany. To wszystko przekłada się na spore straty opału, które są zarazem sporymi stratami finansowymi.

3 – wilgotność

Nawet ten ekogroszek hurt, który jest reklamowany i opisywany jako suchy, w rzeczywistości będzie zawierać w sobie pewne ilości wody. Ważne jest to, by tej wody nie było za dużo. Może ona stanowić maksymalnie ok. 10-12 % całej masy ekogroszku i tego należy samemu przypilnować.

Ekogroszek o wyższej zawartości wody może okazać się sporym zagrożeniem dla kotłów. Może je gdzieniegdzie uszkodzić, a z czasem nawet nieodwracalnie zniszczyć. Optymalna wilgotność dla tego materiału opałowego wynosi między 5 a 10 procent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *