Jakim paliwem najlepiej ogrzewać domy?

Spore zanieczyszczenie powietrza sprawia, że coraz więcej osób dba, aby ogrzewanie ich domów było jak najbardziej ekologiczne. Pompy ciepła, kolektory słoneczne czy kotły na biomasę to tylko niektóre z tzw. alternatywnych sposobów ogrzewania. Także tradycyjne kotły na paliwa stałe coraz mniej uciążliwe.

Dlaczego alternatywne ogrzewanie nie jest powszechne?

Do alternatywnych sposobów ogrzewania można zaliczyć m.in. pompy ciepła, kolektory słoneczne czy kotły na biomasę. Bardzo ekologiczne są także tzw. domy pasywne. Jednak wciąż nie są one powszechnie stosowane.Kolektory słoneczne w naszym klimacie przydają się bardziej do ogrzewania wody niż całego mieszkania. W sezonie grzewczym słońce często bywa rzadkim gościem, więc trudno liczyć na ogrzewanie tą metodą.Pompy ciepła są kosztowne, a poza tym nie zawsze można je zastosować. Także budownictwo pasywne wymaga dużych nakładów finansowych.

Nowoczesne kotły grzewcze

Ciekawe i bardzo ekologiczne rozwiązania proponują producenci kotłów. Można wybierać między kotłami na gaz, olej lub paliwo stałe. Zwłaszcza te ostatnie przeszły sporą modernizację i można je montować bez obawy, że będą szkodzić środowisku.Kotły na paliwo stałe mogą spalać różny opał – węgiel, pellet, ekogroszek. Coraz częściej są to zautomatyzowane urządzenia, które wystarczy jedynie od czasu do czasu dozorować. Jednak aby funkcjonowały poprawnie, wymagają odpowiedniej jakości opału.

Czy węgiel rzeczywiście jest taki zły?

Zwykle kotły węglowe pokazywane są jako przykład nieekologicznego ogrzewania. W przypadku nowoczesnych kotłów i dobrej jakości węgla jest to bardzo krzywdząca opinia. Poza tym ogrzewanie kotłami na węgiel i coraz rzadziej spotykany koks jest wciąż najtańsze.Jak poznać, że węgiel jest dobrej jakości? Należy zwrócić uwagę na jego parametry. Rzetelne firmy handlujące opałem, często podają te dane na swoich stronach, jak np. na stronie Alpari.com.pl. Wyszczególniono tu różne rodzaje węgla z polskich kopalń. Przy każdym sortymencie podano m.in. jego kaloryczność, zawartość popiołu oraz zasiarczenie. Dzięki temu można dobrać najlepszy węgiel do posiadanego kotła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *